Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki radny Maciej Biernacki przedstawił pomysły na walkę ze smogiem w mieście
Czujniki jakości powietrza i preferencyjna pożyczka, której spłata będzie znacznie odroczona w czasie - to pomysły białostockiego radnego niezależnego na walkę ze smogiem w mieście. Maciej Biernacki zaprezentował projekt programu "Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku".
Głównym celem programu jest zmniejszenie zapylenia powietrza, a pomóc ma w tym kilka elementów.
Po pierwsze zamontowanie na budynkach użyteczności publicznej kilkudziesięciu czujników jakości powietrza, a po drugie planowane jest utworzenie tak zwanego :”bony smogowego”. Ma to być nisko-oprocentowana pożyczka hipoteczna udzielana najbiedniejszym na wkład własny przy ubieganiu się o dotacje w programach finansowania wymiany źródeł ciepła czy na docieplenie budynków. Osoby w trudnej sytuacji finansowej, pożyczki mogłyby nie zwracać tak długo, aż nie sprzedaliby nieruchomości.
– mówi autor projektu Maciej Biernacki
Zdaniem pomysłodawcy roczny koszt udzielanych pożyczek miałby wynosić milion złotych. Dodatkowo program przewiduje działanie edukacyjne w szkołach i powołanie doradcy ekologicznego, który będzie odpowiadał białostoczanom w jaki sposób korzystać z programów wsparcia na wymianę źródeł ciepła.
Projekt programu ma być dyskutowany na najbliższym posiedzeniu komisji zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska. Planowane są też konsultacje społeczne. Jeżeli uzyska on akceptację przynajmniej 5 radnych, może trafić pod obrady rady miejskiej.
Białystok na tle kraju wypada dobrze, biorąc pod uwagę pomiary średnio-roczne. Tak mówią ci, którzy badają powietrze.
Choć województwo podlaskie uznawane jest za "Zielone Płuca” Polski, to Białystok zmaga się z przekroczonymi normami powietrza. Tak uważają organizatorzy akcji "Poprawmy powietrze w Białymstoku!".
W Białymstoku powinno być więcej stacji pomiaru jakości powietrza. Tak uważa radny Koalicji Obywatelskiej - Maciej Biernacki.
Na razie nie ma informacji o przekroczonych normach zanieczyszczeń powierza, ale nie oznacza to, że problem smogu w Podlaskiem przestał istnieć. Straż Miejska w Białymstoku sukcesywnie prowadzi kontrole posesji, w których podejrzewa się spalenie niewłaściwego paliwa bądź odpadów.
Czym jest zanieczyszczenie powietrza? Skąd się bierze smog? Co możemy zrobić, aby poprawić jakość powietrza? O tym w Ekosferze rozmawiamy z Piotrem Znanieckim ze Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju AGRO-GROUP.