Radio Białystok | Wiadomości | Debata „Jak wygrać ze smogiem?” w Białymstoku
Białystok na tle kraju wypada dobrze, biorąc pod uwagę pomiary średnio-roczne. Tak mówią ci, którzy badają powietrze.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zgadzają się oni jednak z taką opinią, że to pomiary dobowe, a nie średnio-roczne powinny być wyznacznikiem tego, czy np. możemy wyjść z dzieckiem na spacer.
Jak wygrać ze smogiem?
W Białymstoku inicjatorzy społecznej akcji "Poprawmy powietrze w Białymstoku" zorganizowali debatę pod hasłem: "Jak wygrać ze smogiem?". Przyszli na nią również ci, według których tego problemu w stolicy województwa podlaskiego nie ma, bo wciąż Białystok i nasz region uważają za "Zielone Płuca Polski".
"Smog u nas również jest" - odpowiada Dominik Polesiński z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Największy problem jest w sezonie grzewczym, bo ludzie nie do końca palą tym, czym powinni; nie było u nas przekroczeń gazowych, ale były pyłowe, choć według prawodawstwa polskiego - w granicach normy - dodaje.
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla jednak, że rzeczywistej sytuacji nie oddają pomiary średnioroczne, z których pochodzą te dane, a pomiary dobowe, których w Białymstoku nie ma.
Więcej urządzeń monitorujących jakość powietrza
Dlatego - jak mówi organizatorka spotkania Katarzyna Sztop-Rutkowska jednym z celów akcji "Poprawmy powietrze w Białymstoku" jest to, by w mieście było więcej urządzeń monitorujących jakość powietrza, bo na razie są dwie stacje: przy ul. Warszawskiej i Waszyngtona, a potrzebne są kolejne przede wszystkim na osiedlach domów jednorodzinnych.
Dlatego m.in. w internecie można podpisać się pod petycją do władz Białegostoku o zwiększenie działań na rzecz poprawy powietrza.
Choć województwo podlaskie uznawane jest za "Zielone Płuca” Polski, to Białystok zmaga się z przekroczonymi normami powietrza. Tak uważają organizatorzy akcji "Poprawmy powietrze w Białymstoku!".
W Białymstoku powinno być więcej stacji pomiaru jakości powietrza. Tak uważa radny Koalicji Obywatelskiej - Maciej Biernacki.
Na razie nie ma informacji o przekroczonych normach zanieczyszczeń powierza, ale nie oznacza to, że problem smogu w Podlaskiem przestał istnieć. Straż Miejska w Białymstoku sukcesywnie prowadzi kontrole posesji, w których podejrzewa się spalenie niewłaściwego paliwa bądź odpadów.
Jaka jest główna przyczyna smogu, jaki ma wpływ na zdrowie, co może zrobić każdy z nas, by przyczynić się do poprawy jakości powietrza? To tylko niektóre zagadnienia, które będą poruszane w kampanii edukacyjnej "SmogStok Stop!".
W 80 % polskich gmin można bezkarnie palić śmieciami - tak wynika z najnowszego raportu Polskiego Alarmu Smogowego.