Radio Białystok | Wiadomości | "By czas nie zaćmił i niepamięć" - konkurs na prace uczniów o Katyniu, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej
Uczniowie podlaskich szkół mogą nadsyłać swoje prace na konkurs historyczno-literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć". Tematy tej edycji to zbrodnia katyńskiej, katastrofa smoleńska i obława augustowska. Organizatorzy na prace czekają do 31 maja.
To już siódma edycja wojewódzkiego konkursu, którego inicjatorem jest wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, a współorganizatorem Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Jak ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister Zieliński, konkurs przez te wszystkie lata wpisał się w krajobraz działań edukacyjno-wychowawczych w województwie i budzi duże zainteresowanie wśród uczniów. Dotąd zgłoszono kilkaset prac.
Konkurs ma kształtować świadomość historyczną i patriotyczną młodzieży - skierowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, ostatniej klasy gimnazjów, a także szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Tematem prac mają być współczesne wydarzenia z historii Polski: zbrodnia katyńska, katastrofa smoleńska i obława augustowska. "To są wydarzenia historyczne, które wiele łączy, łączy przede wszystkim tragizm" - wyjaśnił Zieliński. Podkreślił też, że wszystkie te wydarzenia związane są z regionem.
Wiceminister przypomniał, że wydarzenia te są upamiętnione m.in. przez tablice i pomniki.
Te widome oznaki: pomniki, tablice memorialne, są bardzo ważne, ale muszą iść w parze z żywą pamięcią ludzi, bo gdybyśmy przechodzili obojętnie obok tych pomników, to nic by się one nie zdały. Muszą żyć w naszej pamięci, muszą żyć w świadomości zbiorowej Polaków. (...) Konkurs jest cenny i bardzo się cieszę, że jest kontynuowany i myślę, że przynosi wiele dobrego w sferze zarówno badawczej, tej która polega na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, poszukiwaniu rozwiązań, tez stawianych, ale też w budowaniu wspólnoty narodowej w zakresie świadomości historycznej.
- podkreślił Zieliński.
Prace można zgłaszać do biura poselskiego Jarosława Zielińskiego w Białymstoku. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić w czerwcu, a prace będzie oceniać komisja, w której skład wchodzą pracownicy naukowi i nauczyciele.
Zieliński zapowiedział też, że po tej edycji konkursu, wszystkie dotychczas nagrodzone prace, zostaną wydane opublikowane.