Radio Białystok | Wiadomości | Wiersze, eseje i artykuły - uczniowie pisali m.in. o Zbrodni Katyńskiej i Obławie Augustowskiej

Wiersze, eseje i artykuły - uczniowie pisali m.in. o Zbrodni Katyńskiej i Obławie Augustowskiej

autor: Marta Nazarko

18.06.2018, 17:06, akt. 21:13

W Białymstoku podsumowano 6. edycję konkursu Historyczno-Literackiego "By czas nie zaćmił i niepamięć". W sumie wpłynęło 60 prac.

Fot. Marta Nazarko
Fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
Wiersze, eseje i artykuły - uczniowie pisali m.in. o Zbrodni Katyńskiej i Obławie Augustowskiej - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zbrodnię katyńską, katastrofę smoleńską i obławę augustowską opisywali uczniowie podlaskich szkół w konkursie pt. "By czas nie zaćmił i niepamięć". W ocenie organizatorów, głównym celem było kształtowanie świadomości  historycznej i narodowej młodzieży.

Organizatorem konkursu "By czas nie zaćmił niepamięć" jest wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński.

W poniedziałek rozstrzygnięto szóstą edycję konkursu historyczno-literackiego "By czas nie zaćmił i niepamięć", skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 60 uczniów z województwa podlaskiego opisało, jak w ich oczach wygląda tragedia Katynia, Smoleńska oraz obława augustowska w lipcu 1945 r., która uważana jest przez historyków za największy mord dokonany na Polakach po II wojnie światowej.

Wyróżnienia i nagrody w każdej z kategorii wiekowych wręczono 20 uczniom - uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.

Zebranie wspomnień, dowodów, opisanie tego ma ogromne znaczenie,  zarówno dla krzewienia wiedzy, jak też dla krzewienia postaw młodych ludzi - powiedziała Bożena Dzitkowska z Kuratorium Oświaty w Białymstoku, podsumowując wyniki konkursu.

Jedną z laureatek jest 16-letnia Iwona Pichalska z Gimnazjum im. Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach. Napisała esej na temat obławy augustowskiej. - Dużo wiem o tym, mamy Izbę Pamięci w szkole na temat obławy, niedługo mamy święto naszej szkoły. To jest naprawdę mi bliskie  - uzasadniła powody dla których przystąpiła do konkursu.

- Zginęło tam bardzo wiele ludzi niesłusznie i w ten sposób chciałem poszerzyć swoją wiedzę na temat historii Polski - powiedział 15-letni  Konrad Wądołowski ze szkoły im Jana Pawła II w Kleosinie, który napisał esej na temat tragedii katyńskiej.

Konkurs zrodził się z rozmów z młodzieżą

Konkurs ma uczyć poszukiwania prawdy o najnowszej historii Polski - podkreślił, gratulując uczestnikom, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. 

Dodał, że pomysł konkursu zrodził się z jego rozmów z młodzieżą. Powiedział, że sam był nauczycielem i wie, że od edukacji młodych ludzi  "zależy najwięcej". Dziękując uczestnikom za udział w konkursie przytoczył słowa jednej z uczennic, która powiedziała, że "ten konkurs ma sens, ponieważ zanim wzięła w nim udział, to nic nie wiedziała o obławie augustowskiej".

Przy tej okazji Zieliński przypomniał niedzielne uroczystości z 17 czerwca w Suwałkach, gdzie został odsłonięty pomnik w hołdzie ofiarom obławy augustowskiej. W lipcu mija 73. rocznica sowieckiej zbrodni na  Polakach.

Dzięki odsłonięciu pierwszego i jedynego pomnika ofiar obławy augustowskiej będziemy mogli powiedzieć, że ten znak utrwali pamięć o obławie, i że już nigdy ona ze zbiorowej pamięci Polaków nie zniknie, a będzie coraz mocniejsza - powiedział Zieliński.

Organizatorem konkursu "By czas nie zaćmił niepamięć" jest wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. Partnerem wydarzenia jest Kuratorium Oświaty w Białymstoku, które włączyło to wydarzenie w kalendarz obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez  Polskę.

Prace oceniała komisja złożona z naukowców i nauczycieli. Pod uwagę brano m.in. walory historyczno-naukowe, oryginalne podejście do tematu czy dociekliwość autorów. Laureaci w nagrodę otrzymali książki oraz zaproszenia do zwiedzania Sejmu i Senatu RP. W dotychczasowych edycjach konkursu udział wzięło blisko 400 uczniów z podlaskich szkół.

Ten konkurs nie jest konkursem łatwym, głównie dlatego, że nie wszystko o tych tragicznych zdarzeniach z najnowszej historii Polski wiadomo. Najcenniejszą wartością poza tym, że konkurs uczy młodych ludzi samodzielnego poszukiwania wiedzy i prawdy, jest to, że buduje w świadomości zbiorowej młodego pokolenia pełniejszy obraz historii - mówi Jarosław Zieliński.

W kategorii uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pierwsze miejsce zajął - Jakub Młodzianowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie. Zaś w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych - Jakub Tomulewicz z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ogłoszono konkurs historyczno-literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć"

12.02.2018, 15:25

Gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich mogą wziąć udział w Wojewódzkim Konkursie Historyczno - Literackim "By czas nie zaćmił i niepamięć".


Poszukiwali prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej – młodzież odebrała nagrody w Białymstoku

27.11.2017, 13:51

Ich zadaniem było napisanie pracy, która byłaby poszukiwaniem prawdy o zbrodni katyńskiej, katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem i Obławie Augustowskiej. 


Konkurs historyczno-literacki rozstrzygnięty - młodzież odebrała nagrody w Suwałkach

25.11.2017, 17:42

Pisali o Katyniu, Obławie Augustowskiej i Smoleńsku - najlepsi otrzymali nagrody. W konkursie historyczno-literackim "By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej" wzięło udział 75 uczniów z 27 szkół.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok