Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy gminy Narewka chcą mieć wpływ na decyzje dotyczące Puszczy Białowieskiej
Mieszkańcy gminy Narewka chcą uczestniczyć w podejmowaniu decyzji ważnych dla rejonu Puszczy Białowieskiej. Uważają, że do tej pory byli przy tym pomijani.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Siemianówce odbyła się debata, w której uczestniczyli też sołtysi, właściciele kwater agroturystycznych, przedsiębiorcy i ekolodzy.
To pierwsze ze spotkań podczas których zainteresowani mówili o swoich problemach. Chcą, by ich głos był brany pod uwagę w dyskusjach o puszczy i nie tylko, bo to ich dotyczą zmiany – mówi sołtys Narewki Elżbieta Kabać.
Mieszkańcy nie są zadowoleni m.in. z tego w jakim kierunku zmierza dyskusja o drogach czy wycince w Puszczy.
Na spotkaniu obecni byli też ekolodzy którzy, uważają że takie dyskusje mają sens, bo obalają mity na temat dwóch stron – mówi Joanna Pawluśkiewicz z Ruchu Obywatelskiego "Obóz dla Puszczy".
Mieszkańcy chcą zabiegać m.in. o dobre warunki do zarabiania na turystyce. Jednym z wspólnych działań ma być poprawa wizerunku puszczy i jej mieszkańców.
To pierwsze z cyklu spotkań. W Gminie Narewka są 23 sołectwa.
Rozmowy plenarne, wykłady, prezentacje i spacery. W Białowieży odbywa się VIII Międzynarodowa Konferencja Dzięcioła 2019.
Czują się pomijani w rozmowach i chcą to zmienić. Przedstawiciele sołectw w gminie Narewka spotkają się, by rozmawiać o problemach Puszczy Białowieskiej.
Niepotrzebne cięcia i nasadzenia drzew, zła decyzja o przebudowie drogi narewkowskiej - m.in. takie zastrzeżenia znalazły się we wstępnym raporcie UNESCO po kontroli w Puszczy Białowieskiej.
Tej zimy nie udało się przeprowadzić pełnej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Podczas liczenia zaobserwowano w sumie 517 żubrów, w tym 66 cieląt - poinformował we wtorek (26.02) Białowieski Park Narodowy.