Radio Białystok | Wiadomości | Zwłoki anonimowego żołnierza mają być ekshumowane ze wsi k. Zambrowa
Być może dzięki tym pracom uda się ustalić tożsamość poległego obrońcy Zambrowa. Zwłoki anonimowego żołnierza z września 1939 mają być ekshumowane.
W zbiorowej mogile, w lesie kilka kilometrów od miasta, pochowano pięciu żołnierzy. Ciała czterech zabrały wcześniej ich rodziny. Szczątkami ostatniego zainteresowała się Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie.
- Chodzi o ekshumację szczątków żołnierza, który zmarł 11 września 1939 roku podczas bitwy o Zambrów. Mogiła znajduje się na skraju miejscowości Śledzie. Jest dość zaniedbana, także tej mogiły nawet nie widać z drogi. Niestety nie mamy żadnych informacji dotyczących nazwiska. Jest pewna szansa, ze w trakcie ekshumacji trafimy na znak tożsamości. Wówczas będziemy mieli podstawę do poszukiwania rodziny - mówi twórca i pracownik Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie Jarosław Strenkowski.
Prace finansować będzie zambrowski urząd gminy, ale zanim się rozpoczną, trzeba zgromadzić całą dokumentację
- Zaczynamy od zgody właściciela działki, musimy uzyskać zgodę administrującego mogiłą zbiorową burmistrza i wojewody podlaskiego. No i oczywiście musimy mieć też zgodę Instytutu Pamięci Narodowej. Mam nadzieję, że uda się dokonać uroczystego pochowania na terenie mogiły żołnierzy 71. pułku - tłumaczy Jarosław Strenkowski.
Nie wiadomo jeszcze kiedy można będzie rozpocząć ekshumację w Śledziach. Jej inicjatorzy chcą, aby uroczysty pochówek szczątków w mogile zbiorowej żołnierzy 71. pułku piechoty na cmentarzu w Zambrowie mógł odbyć się we wrześniu - w 80. rocznicę bitwy o Zambrów.
Przez trzydzieści dni drogowcy nie mogą prowadzić prac na budowie drogi wojewódzkiej nr 645 koło Mątwicy. Zakaz wydany przez Urząd Ochrony Zabytków dotyczy 50-metrowego odcinka, na którym członkowie Stowarzyszenia Wizna 1939 znaleźli ludzkie szczątki.
W Zambrowie w piątek (11.05) uroczyście pochowano szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego z 71. Pułku Piechoty, który we wrześniu 1939 roku poległ w walkach o to miasto. Kilka miesięcy temu szczątki ekshumowano z mogiły pod Zambrowem; badania DNA potwierdziły tożsamość.
Na cmentarzu w Szumowie zostały w piątek (16.03) pochowane z ceremoniałem wojskowym szczątki dziesięciu żołnierzy ochotników z 1920 roku. Odkryto je w czasie prac ekshumacyjnych przeprowadzonych na terenie sąsiedniej gminy Andrzejewo (Mazowieckie).