Radio Białystok | Wiadomości | Pacjenci UDSK mogą korzystać z nowoczesnej pracowni endoskopowej
Gastroskopie, wyciąganie połkniętych przez dzieci różnych drobnych przedmiotów, czy diagnostyka dolnego odcinka układu pokarmowego będzie możliwa w nowej pracowni endoskopii, otwartej we wtorek (26.02) w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Inwestycja jest elementem większego projektu modernizacyjnego, który realizuje szpital z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej z programu Infrastruktura i Środowisko (85 proc.) oraz ministerstwa zdrowia.
Ponad 11,7 mln dofinansowania
Wartość całego projektu "Poprawa kompleksowej opieki nad dzieckiem w UDSK w Białymstoku" to ponad 11,7 mln zł. Przebudowano już Klinikę Neurologii i Rehabilitacji, ma się zakończyć przebudowa Kliniki Pediatrii i Nefrologii.
Pracownię endoskopii przewodu pokarmowego Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii tworzą dwie sale zabiegowe z niezbędnym zapleczem, także sanitarnym, spełnia najnowsze wytyczne ministra zdrowia w tym zakresie dla takich pracowni - mówił zastępca dyrektora szpitala Wojciech Roszkowski. Pracownia znajduje się w pomieszczeniach oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.
To bardzo ważna pracownia dla małych pacjentów
Dyrektor UDSK prof. Anna Wasilewska podkreśliła, że pracownia endoskopii jest dla małych pacjentów bardzo ważna. "Ponieważ będą tutaj realizowane zabiegi oceniające zarówno górny odcinek przewodu pokarmowego, dolny odcinek przewodu pokarmowego jak i bronchoskopie" - powiedziała Wasilewska. Zaznaczyła, że zdarza się, że trzeba wyciągać dzieciom połknięte przedmioty z przewodu pokarmowego, ale też z oskrzeli.
Kierownik Kliniki Pediatrii, Gastrologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii prof. Dariusz Lebensztejn powiedział, że dzieci najczęściej połykają monety. "Najbardziej nas niepokoją połknięte baterie" - mówił profesor. Wskazał przy tym, że bardzo niebezpieczne jest również połykanie przez dzieci różnych substancji żrących, płynów, które mogą uszkodzić przełyk. "To jest też jedno z głównych wskazań do endoskopii w tym wypadku górnego odcinka przewodu pokarmowego i usunięcia tego czy innego ciała (obcego) z przewodu pokarmowego" - dodał.
Większość badań odbywa się w znieczuleniu
Prof. Lebensztejn zaznaczył, że specyfiką badań endoskopowych jest to, że większość z nich odbywa się w znieczuleniu, zwłaszcza dolnego odcinka przewodu pokarmowego, bo jest taka konieczność. Nowa pracownia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt właśnie do znieczulania.
W nowej pracowni będą wykonywane gastroskopie i kolonoskopie, ale też będzie można metodą endoskopową założyć dziecku gastrostomię dziecku, które wymaga żywienia pozajelitowego. "Nasza klinika, nasz szpital ma kontrakt NFZ na tak zwane domowe żywienie dojelitowe. Do tego jest niezbędne wykonanie właśnie odpowiedniego dostępu" - mówił prof. Lebensztejn.
Gastroskopie wykonuje się w diagnostyce np. zapaleń przełyku, choroby trzewnej, choroby wrzodowej - tłumaczył prof. Lebensztejn. Zaznaczył, że jeśli chodzi o schorzenia dolnego odcinka układu pokarmowego lekarze obserwują coraz więcej przypadków nieswoistych chorób zapalnych jelit. "Epidemiologia naprawdę się zwiększa" - powiedział Lebensztejn.
Będzie można też zrobić biopsję
Dodał, że w pracowni będzie też można np. zrobić biopsję wątroby u pacjentów z przewlekłymi patologiami, będzie też można diagnozować celiakię.
Dyrektor Anna Wasilewska podkreśliła, że pracownia endoskopii jest także elementem działającego w szpitalu Centrum Urazowego. "Ta pracownia jest konieczna, żeby to centrum mogło działać tak, jak należy" - dodała dyrektor UDSK.
UDSK jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem leczącym dzieci i młodzież do 18-ego roku życia w Podlaskiem. W 2018 r. UDSK przeprowadził badania endoskopowe u prawie 800 pacjentów.