Radio Białystok | Wiadomości | Na Uniwersytecie w Białymstoku dyskutowano o resocjalizacji
Jakie są współczesne dylematy resocjalizacyjne? Jak poprawić warunki resocjalizacji w Polsce? M.in. o tym dyskutowali uczestnicy konferencji w Białymstoku, połączonej z jubileuszem 35-lecia pracy profesora Marka Jerzego Konopczyńskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Konferencja naukowa "Współczesne dylematy resocjalizacyjne - w stronę twórczej resocjalizacji" odbyła się na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Jak mówi autor koncepcji twórczej resocjalizacji, zmiana w ludziach, którzy odbywają kary, może zajść poprzez rozwój.
Problemem polskiej resocjalizacji jest takie myślenie, że ten system powinien być oparty tylko na karaniu. Nie ma tak w życiu, że jeżeli nastawiamy się na karanie młodych ludzi, to, że ci młodzi ludzie będą się chcieli zmieniać. Zmiana to jest przede wszystkim rozwój. Rozwój potencjału, zainteresowań, pasji pociąga za sobą również zmianę funkcjonowania, czyli zmianę postaw, zmianę zachowań. Zacznijmy od wprowadzania w pewien świat wartości, takich jak solidaryzm społeczny, pomocniczość. Dopiero na tym możemy zbudować prawdziwy fundament dobrej, korzystnej zmiany osobowości młodego człowieka, który błądzi.
- mówi prof. zw. dr hab. Marek Jerzy Konopczyński
Profesor Marek Jerzy Konopczyński kieruje Katedrą Pedagogiki Specjalnej i Zakładem Twórczej Resocjalizacji na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB. Jest również odznaczony m.in. złotym medalem "Zasłużony dla Polskiego Więziennictwa". To także autor kilkunastu książek i artykułów poświęconych resocjalizacji.
Policjanci, żołnierze, przedstawiciele straży pożarnej, granicznej, służby więziennej i celno-skarbowej wzięli udział w konferencji naukowej "Polskie drogi do niepodległości – Podlasie 1918-2018. Bezpieczeństwo narodowe w perspektywie XXI wieku". Uczestniczył w niej wiceminister MSWiA.
Ich praca nie należy do łatwych. Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej świętują 100-lecie istnienia formacji.
Ośmiu osadzonych z Zakładu Karnego w Białymstoku przez tydzień pomaga w budowie przeszkód na niedzielny (2.08) bieg Hero Run na Stadionie Miejskim w Białymstoku.
Na terenie zakładu karnego w Czerwonym Borze w poniedziałek (27.08) oddano do użytku halę produkcyjną, zbudowaną w ramach programu "Praca dla więźniów". Koszt inwestycji, to nieco ponad 5 mln zł. Zatrudnienie przy wytwarzaniu mebli znajdzie tam stu skazanych.
W sumie kilkudziesięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Białymstoku wzięło udział w zajęciach plastycznych "Da Vinci". Program miał im pomóc w resocjalizacji; trwał trzy lata i ma być kontynuowany.