Radio Białystok | Wiadomości | Coraz mniej wolnych etatów w podlaskiej policji
Jeszcze rok temu wakatów było blisko 200.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teraz to zaledwie 60 miejsc pracy w całym regionie. Licealiści mówią, że to ciekawy zawód i zastanawiają się nad pracą w policji.
Naczelnik wydziału kadr, szkolenia i obsługi prawnej KWP w Białymstoku mł. inspektor Paweł Maciejuk mówi, że rok temu wolnych miejsc było zdecydowanie więcej.
Rok temu było to blisko 200 wakatów. Dotarliśmy do takiego momentu, że na koniec roku mieliśmy niespełna 30 wolnych etatów, a przyjęliśmy 319 osób. Teraz wakatów mamy 59 i postaramy się je zapełnić
- tłumaczy mł. insp. Paweł Maciejuk.
Policjanci przekonują, że ich praca jest pasjonująca, daje satysfakcje z tego, że można pomóc drugiej osobie.
Ponadto czujemy stabilizację zawodową, ale też finansową. Po ostatnich podwyżkach nasze zarobki są satysfakcjonujące
- mówią policjanci.
Naczelnik wydziału kadr, szkolenia i obsługi prawnej KWP w Białymstoku mówi, że teraz trudniej będzie dostać się w szeregi funkcjonariuszy.
W związku z tym, że mamy mniej wakatów, to będzie trudniej się do nas dostać. Nawet po przejściu całej ścieżki kwalifikacyjnej. Trzeba złożyć u nas dokumenty. Później zapraszamy na rozmowę kwalifikacyjną. Decydować będzie liczba punktów po testach z wiedzy ogólnej, sprawnościowym, testach psychologicznych
- wylicza mł. insp. Paweł Maciejuk.
Aby być policjantem trzeba mieć polskie obywatelstwo i mieć średnie wykształcenie. Kandydaci nie mogą być karani, muszą być zdrowi, a mężczyźni powinni mieć też uregulowany stosunek do służby wojskowej. W województwie podlaskim służbę pełni blisko 3000 tysiące policjantów.
Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku będzie mieć swojego patrona. Za kilka dni odbędą się uroczystości z tym związane w ramach obchodów setnej rocznicy powstania polskiej policji.
Podlascy policjanci będą w środę (6.02) zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Jak mówią - statystyki są zatrważające.
Ponad 300 nowych funkcjonariuszy przyjętych do służby, nowoczesny sprzęt w komisariatach, większa wykrywalność przestępstw i poprawa bezpieczeństwa na drogach - podlaska policja podsumowała ubiegły rok.