Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy policjanci zaprezentowali spektakl "Służba”
Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku będzie mieć swojego patrona. Za kilka dni odbędą się uroczystości z tym związane w ramach obchodów setnej rocznicy powstania polskiej policji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W piątek (08.02) też w ramach tego jubileuszu podlascy policjanci, ale też uczniowie szkół mundurowych obejrzeli spektakl przygotowany przez Komendę Główną Policji, w wykonaniu funkcjonariuszy. Przedstawienie "Służba” to dzieje policyjnej rodziny, historia policji w pigułce.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pierwsze struktury policyjne w województwie białostockim zaczęły powstawać dopiero po podpisaniu polsko-niemieckiego porozumienia w lutym 1919 r. Pierwsze policyjne organizacje w naszym regionie powstały na Suwalszczyźnie. Uchwałę o utworzeniu Policji Państwowej Sejm przyjął 24 lipca 1919 r.
Najtragiczniejszym okresem w dziejach białostockiego okręgu Policji Państwowej była kampania wrześniowa 1939 r.. Większość ewakuowanych na wschód policjantów zostało rozbrojonych i osadzonych w sowieckich obozach NKWD.
Kilkuset białostockich policjantów z obozu w Ostaszkowie (w tym kilkunastu oficerów) zostało w kwietniu 1940 r. rozstrzelanych w Miednoje, w pobliżu Tweru (Kalinin). Pozostałych na posterunkach funkcjonariuszy, a także i ich rodziny w ramach sowieckich represji wobec ludności polskiej wywieziono do syberyjskich łagrów, gdzie tylko nielicznym udało się przeżyć i wrócić do kraju.
Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.
Ratownik medyczny z Łomży odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Policji.
Kilkudziesięciu funkcjonariuszy z Suwałk, Augustowa i Sejn otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe, a czterej srebrne i brązowe odznaki "Zasłużony policjant".