Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku złoży wniosek ws. nadania tytułu honorowego obywatela miasta abp. Jakubowi

Prezydent Białegostoku złoży wniosek ws. nadania tytułu honorowego obywatela miasta abp. Jakubowi

13.02.2019, 14:53, akt. 15:18

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował w środę (13.02), że wystąpi z wnioskiem do przewodniczącego Rady Miasta, by rada nadała tytuł honorowego obywatela Białegostoku prawosławnemu ordynariuszowi diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskupowi Jakubowi.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda
Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Konferencja prasowa Tadeusza Truskolaskiego

Prezydent poinformował o tym na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Prokorymem oraz wiceprzewodniczącymi z KO Katarzyną Kisielewską-Martyniuk i Stefanem Nikiciukiem (radny ze środowiska prawosławnego).

Uroczysta sesja Rady Miasta w tej sprawie - z głosowaniem - ma się odbyć 30 marca o godz. 12:00 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Tego dnia - jak tłumaczył prezydent - mija 20. rocznica powołania abpa Jakuba na ordynariusza prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Miało to miejsce 30 marca 1999 r., a ingres do katedry w Białymstoku odbył się dwa miesiące później. "Okazja jest szczególna" - mówił o tym jubileuszu Truskolaski.

Na uroczystość mają być m.in. zaproszone władze Gdańska. - Z uwagi na to, że ksiądz arcybiskup jest arcybiskupem diecezji białostocko-gdańskiej - wyjaśnił Truskolaski.

Prezydent podkreślił, że - jeżeli tak zdecyduje Rada Miasta - abp Jakub będzie szesnastym honorowym obywatelem Białegostoku, pierwszym ze środowiska prawosławnego.

Rozmawiałem z księdzem arcybiskupem o tym, czy przyjmie takie honorowe obywatelstwo, oczywiście potwierdził. W związku z tym wniosek uważam za zasadny. A zasługi dla naszej społeczności, dla całego Białegostoku, oczywiście w szczególności dla społeczności wyznania prawosławnego są niepodważalne

- mówił prezydent.

- Myślę, że też ogromne zasługi położył ksiądz arcybiskup właśnie dla tego, żeby zarówno katolicy jak i wyznawcy prawosławia żyli tutaj w zgodzie, że nie ma tutaj żadnych konfliktów, że często spotykamy się na wspólnych uroczystościach, że co roku obywają się modlitwy o jedność chrześcijan zawsze z udziałem obydwu hierarchów, również kościoła katolickiego jak i prawosławnego - dodał prezydent Truskolaski.

Abp Jakub urodził się w Narwi

Prezydent przypomniał, że abp Jakub (Jakub Kostiuczuk, arcybiskupem jest od 2008 r.) urodził się w 1966 r. w Narwi na Białostocczyźnie, jest osobą znaną w regionie.

Jest to świetny moment, aby uczcić ten wielki jubileusz księdza arcybiskupa Jakuba. Jego zasługi na polu duszpasterskim, na polu ekumenicznym są nieocenione. I myślę, że w naszym wielokulturowym oraz wielowyznaniowym mieście, takie honorowe obywatelstwo jest potrzebne i będzie miało charakter symboliczny

- powiedział przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym (KO). - To również jest ukłon dla społeczności prawosławnej w naszym mieście, będzie to pierwszy honorowy obywatel wyznawania prawosławnego - powiedział Prokorym.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Stefan Nikiciuk powiedział, że uhonorowanie abpa Jakuba to danie sygnału prawosławnym mieszkańcom miasta, że "nie zapomina się o nich". Dziękował za wniosek i wyraził nadzieję, że poprą go wszyscy radni. Katarzyna Kisielewska-Martyniuk dodała, że "pokazanie jedności" mieszkańców różnych wyznań religii i kultur jest "szczególnie ważne w czasach, w których żyjemy".

Prezydent Truskolaski pełni swoją funkcję czwartą kadencję. Powiedział, że za jego prezydentury, dotychczas rada Miasta nadała dwa honorowe obywatelstwa: (w 2014 r.) katolickiemu arcybiskupowi Edwardowi Ozorowskiemu - poprzedniemu metropolicie białostockiemu oraz w 2007 r. wnukowi twórcy języka esperanto Ludwikowi Krzysztofowi Zaleskiemu-Zamenhofowi.

Honorowi obywatele Białegostoku

Honorowymi obywatelami Białegostoku są m.in. Józef Piłsudski, św. papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Jerzy Maksymiuk, abp Sławoj Leszek Głódź, abp Stanisław Szymecki, abp Wojciech Ziemba, kardynał Henryk Gulbinowicz.

Prezydent Truskolaski poinformował, że w maju, przy okazji święta samorządu terytorialnego ma wrócić inicjatywa nadania pośmiertnie honorowego obywatelstwa Białegostoku zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. "Jeżeli już, to taki wniosek będzie w maju" - powiedział prezydent i zaznaczył, że będzie wcześniej dyskusja na ten temat. Przewodniczący Łukasz Prokorym dodał, że na najbliższej sesji w lutym Rada Miasta przyjmie stanowisko upamiętniające prezydenta Adamowicza.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku będzie rondo upamiętniające byłego wiceprezydenta i wojewodę podlaskiego Andrzeja Meyera

11.01.2019, 12:34

Jedno z rond w Białymstoku będzie nosiło imię Andrzeja Bronisława Meyera - w latach 2011-2014 zastępcy prezydenta miasta, a potem wojewody podlaskiego.


Rok 2019 będzie miał w Białymstoku trzech patronów

1.01.2019, 11:20

Trzech patronów będzie miał rok 2019 w Białymstoku. To ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezydent miasta w latach 1934-39 Seweryn Nowakowski oraz Feliks Filipowicz - pierwszy prezes Rady Miasta z okresu międzywojennego.


Żona Andrzeja Wajdy odsłoniła ulicę jego imienia w Suwałkach

15.03.2018, 17:04

Krystyna Zachwatowicz-Wajda odsłoniła w czwartek w Suwałkach tabliczkę z nazwą ulicy imienia Andrzeja Wajdy. To pierwsza taka ulica w Polsce. Nieżyjący reżyser urodził się w Suwałkach i jest honorowym obywatelem tego miasta.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok