Radio Białystok | Wiadomości | Partia Razem zbiera w Białymstoku podpisy pod projektem ustawy "Świeckie państwo"
Chcą jawności w finansowaniu kościoła i rozdziału kościoła od państwa.
Partia Razem rozpoczęła w Białymstoku zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Świeckie państwo".
- Której celem jest przede wszystkim jawność finansowania Kościoła i kontrola finansowania Kościoła katolickiego oraz wszystkich związków wyznaniowych. Konstytucja jasno mówi, że Polska jest państwem świeckim. Ta ustawa ma na celu wprowadzenie przepisów, które zapobiegną temu, co się dzieje teraz. Czyli finansowaniu Kościoła z funduszy, które nie są możliwe do sprawdzenia - mówi rzeczniczka podlaskiego okręgu tego ugrupowania Katarzyna Rosińska.
- Pod obywatelskim projektem ustawy musi podpisać się przynajmniej sto tysięcy osób, ale my chcemy, by było ich więcej - mówi Konrad Mostek z Partii Razem. - Zamierzamy pokazać, że Polska chce świeckiego państwa i że te ideały są w Polsce silne. Za parę dni zbierzemy pierwszy tysiąc i złożymy go do sejmu. Liczymy, że zaprezentujemy niedługo nie 100 tysięcy, tylko 200, może 300 tysięcy podpisów. Pokażemy, że Polska chce być świeckim państwem - dodaje Konrad Mostek.
Działacze Partii Razem podpisy będą zbierać głównie na ulicach Białegostoku. Ugrupowanie to przystąpiło do "Kongresu Świeckości", czyli do inicjatywy na rzecz świeckiego państwa. Są tam m.in. stowarzyszenia i fundacje, ale też partie, np. Zieloni i SLD.
Nie zgadzają się, by jedna z ulic w Białymstoku nosiła nazwę kontrowersyjnego żołnierza.
Partia Razem chce, aby władze Białegostoku uruchomiły w mieście całodobowy, bezpłatny gabinet ginekologiczny, w którym lekarze przyjmujący pacjentki nie powoływaliby się na tzw. klauzulę sumienia. Miasto uważa, że to działanie przedwyborcze.
Chcą wystartować w najbliższych wyborach samorządowych pod własnym szyldem i zdobyć miejsca m.in. w sejmiku województwa. Podlascy działacze partii Razem wybrali nowy zarząd, którego zadaniem jest przygotowanie do jesiennych wyborów.