Radio Białystok | Wiadomości | Liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej
Pracownicy parku narodowego i puszczańskich nadleśnictw liczyli w czwartek i piątek żubry żyjące na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej.
Główny etap inwentaryzacji zwierząt
To główny etap dorocznej inwentaryzacji tych zwierząt. Po zsumowaniu wyników okaże się, czy konieczne będzie dodatkowe liczenie.
Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej przeprowadzane jest zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują nie tylko to, że zwierzęta zbierają się wówczas w większe grupy, ale też pojedyncze sztuki mogą wytropić po śladach na śniegu.
Inwentaryzacje służą nie tylko policzeniu populacji w sztukach, ale też poznaniu jej kondycji i struktury, tzn. ile jest dorosłych samców i samic, cieląt urodzonych w minionym roku, oraz tzw. młodzieży (2-3-latków).
Liczenie przeprowadzone jednocześnie przez Białowieski Park Narodowy i nadleśnictwa poprzedził bieżący monitoring w terenie, by już wcześniej można było poznać lokalizację i skład tych grup. które zgromadziły się w miejscach stałego dokarmiania. W związku z - utrzymującą się przez dłuższy czas - ciepłą jesienią a potem bezśnieżnym praktycznie początkiem zimy, żubry jednak niezbyt chętnie tam się zbierały, bo mają w lesie żołędzie, które bardzo lubią.
W przyszłym tygodniu do BPN będą spływały dane z nadleśnictw, które również w wytypowanych miejscach przeprowadzały takie liczenie żubrów na swoim terenie.
Zobaczymy, na ile udało nam się policzyć przynajmniej większą część populacji
- powiedziała dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów BPN.
Zwróciła uwagę, że zwierzęta wciąż korzystają z tego, iż był rok nasienny żołędzi, a nie mają konkurencji do tego pokarmu - drastycznie zmniejszonej - populacji dzików w puszczy.
Te wszystkie żołędzie zostają dla żubrów i jeleni, więc żubry nie podchodzą do siana w miejscach dokarmiania, nie ma tam ich wcale lub pojawiają się nieregularnie
- dodała dr Daleszczyk. Zaznaczyła też, że ma to drugą, dobrą stronę, bo rzadziej niż w minionych latach, wychodzą na pola z oziminami.
Dlatego dopiero po zebraniu wszystkich danych okaże się, czy można je uznać za wiarygodne, czy może konieczne będzie dodatkowe liczenie, podobne do inwentaryzacji przeprowadzonej w tym tygodniu.
W ramach ubiegłorocznej inwentaryzacji doliczono się ponad 650 żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej.
Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. We wrześniu 2019 roku przypada 90. rocznica restytucji, czyli ocalenia żubra w Puszczy Białowieskiej. Obchody planowane są na cały rok.