Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski sejmik przyjął stanowisko ws. potępienia przemocy, agresji i mowy nienawiści
Stanowisko ws. potępienia szerzącej się w przestrzeni publicznej przemocy, agresji i mowy nienawiści, przyjęli w poniedziałek (21.01) przez aklamację radni sejmiku województwa podlaskiego.
Na początku obrad sejmiku, minutą ciszy uczczono pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Stanowisko odczytał przewodniczący sejmiku Karol Pilecki (Koalicja Obywatelska), który zaznaczył, że treść stanowiska jest uzgodniona ze wszystkimi klubami radnych, reprezentowanymi w podlaskim sejmiku. Większość w podlaskim sejmiku ma Zjednoczona Prawica, w opozycji są Koalicja Obywatelska i PSL.
Pilecki powiedział, że stanowisko sejmiku zostało wypracowane w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Ale też dla wielu radnych jest to podkreślenie innych aktów nienawiści, które działy się w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, kierowanych też do przedstawicieli innych ugrupowań politycznych, między innymi również Prawa i Sprawiedliwości
- powiedział przewodniczący sejmiku. Przedtem, na samym początku obrad uczczono minutą ciszy pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
"My radni sejmiku województwa podlaskiego kategorycznie sprzeciwiamy się wszelkim formom terroru, dla których nie ma żadnego usprawiedliwienia. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec agresji, szerzącej się mowie nienawiści w przestrzeni publicznej oraz przemocy, które nie mieszczą się w standardach demokracji i norm społecznych. Szerzenie treści jednoznacznie negatywnych, dzielenie Polaków, tolerowanie nazizmu, komunizmu, antysemityzmu, ksenofobii i wrogości wobec wartości chrześcijańskich, prowadzą nieuchronnie do unicestwienia wartości humanistycznych. Obowiązkiem każdego człowieka jest przeciwstawianie się złu. Brak tolerancji i nienawiść niszczą życie społeczne"
- czytamy w stanowisku.
W stanowisku wskazano także, że województwo podlaskie jest regionem zróżnicowanym pod względem kulturowym, narodowościowym i religijnym. "Stanowi to niewątpliwy atut, ale także zobowiązanie do pielęgnowania postaw solidarności, tolerancji, akceptacji i otwartości na innego człowieka. Jako samorządowcy szczebla regionalnego apelujemy do zwaśnionych osób, stron i ugrupowań o wzajemne zrozumienie, życzliwość oraz szacunek" - napisano w przyjętym stanowisku.
Nie było dyskusji w sprawie stanowiska, przyjęto je przez aklamację, radni wstali z miejsc, nie poddano tego stanowiska zwykłej procedurze głosowania.