Radio Białystok | Wiadomości | Ulga podatkowa - to jeden z przywilejów krwiodawców - jednak nie każdy o tym pamięta
Krwiodawcy mogą skorzystać z ulgi podatkowej - RCKiK wydaje zaświadczenia.
Kwota ulgi zależy od ilości oddanej kwi (lub jej składników). Za każdy litr przysługuje 130 złotych rekompensaty. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku można odbierać zaświadczenia do rozliczenia PIT-u.
Każda osoba, która w ubiegłym roku oddała krew przynajmniej raz, może przyjść i takie zaświadczenie otrzymać, wystarczy to zgłosić przy rejestracji. Jest to jedna z rzeczy, jakie daje nasze państwo dla dawców jako forma przywileju. Jedni z tego korzystają, inni nie. Wiadomo, że krwiodawstwo jest honorowe, ale skoro jest taka nagroda, to warto z niej skorzystać.
- mówi Bartosz Szutkiewicz z RCKiK w Białymstoku
Zaświadczenie warto zachować, gdyż może się przydać np. w razie kontroli skarbowej.
Jak rozliczyć ulgę podpowiada rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Radosław Hancewicz.
Rozliczając się z wykorzystaniem systemu „e-deklaracje” - tak jak w roku ubiegłym, podatnik uzupełniając samodzielnie zeznanie wykazuje na załączniku PIT-O część D kwotę darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa, które są realizowane przez honorowych dawców krwi. Nie więcej niż 6% dochodu darczyńcy - mówi Radosław Hancewicz.
Urząd skarbowy nie dysponuje informacją, o tym czy podatnik jest krwiodawcą i nie zna wysokości jego darowizny. Dlatego podatnik, rozliczając się z wykorzystaniem usługi „Twój e-PIT” musi samodzielnie dokonać odliczenia w PIT-O,
Jeżeli podatnik nie uzupełni tego odliczenia w gotowym zeznaniu "Twój e-PIT", po 30.04.2019 r., urząd skarbowy zatwierdzi zeznanie bez darowizny na cele krwiodawstwa. Wówczas należy złożyć korektę zeznania z odliczeniem tej ulgi. Sytuacja ta dotyczy wyłącznie podatników rozliczających się na formularzu PIT-37. Jeśli podatnik, który chce skorzystać z tej ulgi składa PIT-36, to w tym roku może złożyć zeznanie wyłącznie przy użyciu systemu „e-deklaracje” albo w formie papierowej.
- dodaje rzecznik IAS w Białymstoku