Radio Białystok | Wiadomości | 3 podlaskie Parki Narodowe otrzymały dotacje z NFOŚiGW
Trzy podlaskie Parki Narodowe znalazły się wśród sześciu, które dostały dotacje na interwencyjne wykupy gruntów położonych w ich granicach, ale będących własnością prywatną. Chodzi o to, by pozyskać cenne przyrodniczo tereny i lepiej chronić unikatowe ekosystemy, zwłaszcza roślinne.
Wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymają: Biebrzański, Narwiański i Wigierski Park Narodowy. Kwota dotacji dla Biebrzańskiego PN wynosi ponad 640 tys. zł. Władze parku chcą wykupić powierzchnie, które znajdują się na obszarach Natura 2000: "Ostoja Biebrzańska”, "Dolina Biebrzy". Planowane do wykupu działki położone są w miejscu występowania 17 cennych gatunków ptaków.
Narwiański Park Narodowy dostał 25 tys. na wykup prawie 3,5 ha prywatnych gruntów o unikatowych walorach przyrodniczych. To m.in. "Narwiańskie Bagna” i "Bagienna Dolina Narwi”. Ponad 250 tysięcy trafi do Wigierskiego Parku Narodowego na ochronę walorów przyrodniczych i krajobrazowych. To dotacja na wykup działki o powierzchni ponad 3 ha. Ma to uniemożliwić zabudowę tego gruntu oraz ochroni strefę brzegową rzeki Czarna Hańcza.
W 2018 r. 140 tys. turystów odwiedziło Wigierski Park Narodowy. Główne atrakcje parku minionego roku to spływy Czarną Hańczą, wycieczki Wigierską Kolejką Wąskotorową, rejsy statkiem Tryton oraz zwiedzanie klasztoru pokamedulskiego.
Zapowiadane większe opady śniegu i spadki temperatury pomogą w dorocznej inwentaryzacji, największej w kraju, populacji żubrów w Puszczy Białowieskiej. Na razie bowiem zwierzęta bez problemu znajdują pokarm w lesie i wciąż niechętnie podchodzą do miejsc stałego zimowego dokarmiania.
Objęcie parkiem narodowym całej polskiej części Puszczy Białowieskiej, ale tak by park był otwarty na ludzi i służył rozwojowi lokalnej społeczności postuluje grupa naukowców badających puszczę. Koncepcję wysłano do najwyższych władz w Polsce.