Radio Białystok | Wiadomości | 140 tys. turystów odwiedziło w 2018 r. Wigierski Park Narodowy
W 2018 r. 140 tys. turystów odwiedziło Wigierski Park Narodowy. Główne atrakcje parku minionego roku to spływy Czarną Hańczą, wycieczki Wigierską Kolejką Wąskotorową, rejsy statkiem Tryton oraz zwiedzanie klasztoru pokamedulskiego.
W 2018 roku było o 15 tysięcy więcej policzonych turystów niż rok wcześniej
Barbara Perkowska z WPN powiedziała, że turystów w regionie było dużo.
Nasze dane pochodzą z pensjonatów, hoteli, od firm turystycznych współpracujących z parkiem. Dane opieramy też na podstawie sprzedanych przez nas kart wstępu do parku
- dodała Perkowska.
- To był bardzo dobry sezon, było bardzo ciepło i turyści chętnie korzystali z atrakcji Suwalszczyzny. Turyści zwiedzali nasz region pieszo, kajakiem, rowerem lub statkiem - powiedziała Perkowska.
Według informacji WPN, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się rejsy statkiem Tryton, którym w 1999 roku pływał papież Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki po Suwalszczyźnie. Obecnie lokalny armator oferuje rejsy tym statkiem po jeziorze Wigry. W 2018 roku przepłynęło nim ponad 5 tys. pasażerów.
Około 2,5 tys. osób popłynęło edukacyjną łodzią Leptodora. Łódź ma przeszklone dno, dzięki któremu można oglądać jezioro Wigry.
Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyło się Muzeum Wigier, które powstało w styczniu 2008 r. Inną atrakcją była Wigierska Kolejka Wąskotorowa. Co roku kolejką jeżdżą tysiące osób. Co roku tysiące osób zwiedza też Klasztor Pokamedulski w Wigrach.
Duże zainteresowanie spływami kajakowymi Czarną Hańczą
Jak poinformowała Perkowska, szczególnie dużym wzięciem w tym roku cieszyły się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Spływy oferuje tam w sezonie 20 prywatnych firm. „Spływy kajakowe rzeką Czarną Hańczą cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku popularność ta przerosła oczekiwania organizatorów. Jak informowały nas wypożyczalnie kajaków, bywały takie dni, że brakowało sprzętu” - dodała Perkowska.
- Jak co roku powstają nowe obiekty w parku, znakujemy kolejne miejsca, budujemy nowe kładki i wieże widokowe tak, by turyści byli coraz bardziej zadowoleni, że tutaj przyjechali - powiedziała Barbara Perkowska.
W 2018 roku WPN odbudował m.in. dwie platformy widokowe w Wigrach i Bryzglu, zmodernizował infrastrukturę szlaku turystycznego „Wokół Wigier” i zmodernizował trasę narciarską w Krzywem.
WPN oferuje także turystykę wędkarską. Park udostępnia osiem jezior do wędkowania. W 2018 roku z kart wędkarskich skorzystało blisko 4 tys. wędkarzy.
Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku, istniał jako park krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się 40 jezior, w tym największe - Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Najcenniejszym zabytkiem architektury jest klasztor pokamedulski w Wigrach. W 1999 r. odpoczywał w nim podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II.