Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy chcą opatentować zastosowanie jednego z grzybów z Puszczy Białowieskiej w walce z rakiem

Naukowcy chcą opatentować zastosowanie jednego z grzybów z Puszczy Białowieskiej w walce z rakiem

25.12.2018, 14:35, akt. 14:44

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej, którzy badali zastosowanie grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej w leczeniu nowotworów, złożyli wniosek patentowy dotyczący użycia korzeniowca sosnowego w walce z rakiem jelita grubego.

Korzeniowiec sosnowy, Fotolia.com
Korzeniowiec sosnowy, Fotolia.com

Naukowcy informowali o utworzeniu banku ekstraktów ponad 150 grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej i wspólnych badaniach na początku roku. Bank ekstraktów grzybów znajduje się w Centrum Naukowo-Badawczym Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce, a w badaniach chodzi o grzyby rosnące na drewnie martwych drzew lub na żywych drzewach.

W ramach badań naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) badali właściwości m.in. korzeniowca sosnowego. 

Wniosek patentowy dotyczy nowego zastosowania tego grzyba umożliwiającego hamowanie rozwoju komórek raka jelita grubego

- poinformowała prowadząca badania prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UMB.

Car zaznaczyła, że grzyb ten jest powszechny w klimacie europejskim, a przede wszystkim w Puszczy Białowieskiej. Dodała, że korzeniowiec sosnowy zwany jest białą zgnilizną drewna niszczącą lasy sosnowe.

Już w trakcie badań nad tym grzybem Car podkreślała, że daje on "spektakularne efekty". Właściwości korzeniowca badano najpierw na wyhodowanych w laboratorium komórkach fizjologicznych oraz komórkach nowotworowych raka jelita grubego, a następnie na myszach laboratoryjnych.

Nasze badania były przeprowadzone na liniach komórkowych i to pokazało nam, że komórki nowotworowe obumierają w sposób zdecydowany w porównaniu do tych, które ekstraktu z grzybów nie otrzymały

- powiedziała Car. Podkreśliła też, że niewielkie zmiany toksyczne, jak dodała - praktycznie nieistotne - dotyczyły komórek zdrowych. 

To jest bardzo ważne, bo zwykle jest tak, że leki przeciwnowotworowe niszczą też komórki zdrowe i działają bardzo toksycznie. Chodziło o to, żeby nie działały tak toksycznie, żeby znaleźć alternatywę 

- zaznaczyła profesor.

Jej zdaniem, otrzymanie patentu "to bardzo długa procedura". - Wniosek złożyliśmy w tym roku, potwierdzenia spodziewamy się najwcześniej za pięć lat - mówiła Car.

Obecnie na świecie zarejestrowane są cztery leki na bazie związków grzybów o potencjale przeciwnowotworowym. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwie badaczki z UwB otrzymają pieniądze na badania

6.12.2018, 10:24

Dwie badaczki z Uniwersytetu w Białymstoku dostaną pieniądze na swoją pracę z konkursu grantowego MINIATURA.


Nanotechnologia w terapii glejaka wielopostaciowego z UMB najlepsza w konkursie POTENCJOmetr

20.11.2018, 17:55

Studenci z koła naukowego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt naukowy POTENCJOmetr.


Białostockie Centrum Onkologii zakupi nowoczesny sprzęt diagnostyczny

20.11.2018, 12:49

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny zakupi Białostockie Centrum Onkologii. Szpital dostał ponad 5 milionów zł dofinansowania. Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego przyznał zarząd województwa podlaskiego.


Medyczny Nobel

5.10.2018, 13:53

W audycji o nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Otrzymali go badacze, którzy odkrycia pozwoliły na leczenie nowotworów w całkowicie nowy sposób.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok