Radio Białystok | Wiadomości | W województwie podlaskim jest ponad 20 tys. osób długotrwale bezrobotnych
Stale spada liczba osób bez pracy w Podlaskiem, ale problem stanowi długotrwałe bezrobocie. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy IPC na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.
- Długotrwale bezrobotni to relatywnie duża grupa. Na koniec listopada we wszystkich urzędach pracy w regionie mieliśmy zarejestrowanych ponad 36 tys. bezrobotnych, praktycznie 21 tys. z nich, to osoby długotrwale bezrobotne - wylicza wicedyrektor urzędu Jarosław Sadowski.
Statystyki pokazują, że długotrwale bezrobotni to większości mężczyźni żyjący w mieście - najczęściej powyżej 55. roku życia.
Z drugiej strony z badania urzędu pracy wynika, że długotrwale bezrobotni to często fachowcy, którzy próbują znaleźć pracę. Ponad 70 proc. aktywnie szuka pracy. W większości mają doświadczenie w branży budowlanej.
Wojewódzki Urząd Pracy na podstawie wniosków z raportu ma próbować przywracać na rynek pracy osoby długotrwale bezrobotne. Chodzi m.in. o dokładniejsze wskazanie możliwości pracy, czy motywowanie bezrobotnych - w tym współpracę z psychologiem.
Stopa bezrobocia w listopadzie wynosiła w Polsce 5,7 proc. W województwie podlaskim 7,6 proc. Dla porównania - na koniec 2017 roku bezrobocie w regionie wynosiło 8,5 proc.
Program skierowany jest wyłącznie do osób z powiatów suwalskiego i sejneńskiego oraz do mieszkańców gminy Nowinka. Nie obejmuje jednak miasta Suwałki.
Ze zmian cieszą się pracownicy i związki zawodowe. Mniej zadowoleni są podlascy pracodawcy. Od przyszłego roku wzrasta płaca minimalna. Zamiast obecnych 2100 zł - wyniesie 2250 zł brutto.
Pięćdziesięciu bezrobotnych mieszkańców z gminy Łomża i Piątnica otrzyma indywidualną pomoc w powrocie do pracy.