Radio Białystok | Wiadomości | Rada Miasta Białystok powołała składy komisji
Rada Miasta Białystok, głosując praktycznie jednogłośnie, powołała ostatecznie w poniedziałek (10.12) stałe komisje. Nie wiadomo, czy w tej sytuacji radni PiS wycofają skargę złożoną do wojewody, że podczas poprzedniej sesji wybrano ich do komisji bez ich zgody.
W obecnej kadencji Rady Miasta Białystok samodzielną większość - 16 na 28 mandatów - ma Koalicja Obywatelska, którą w mieście tworzą nie tylko PO i Nowoczesna, ale także radni dawnego komitetu wyborczego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego i Forum Mniejszości Podlasia, czyli przedstawiciele społeczności prawosławnej. Prawo i Sprawiedliwość, które w poprzedniej kadencji miało większość, teraz jest w opozycji.
Na poprzedniej sesji między klubami doszło do tarć przy próbie wyboru członków komisji. Stało się to po tym, jak wszyscy radni PiS zgłosili się do pracy w dwóch komisjach: rewizyjnej oraz budżetu i finansów, nie zgłaszając żadnych kandydatów do pozostałych. Zgłoszenia wszystkich radnych do dwóch komisji Koalicja Obywatelska uznała za próbę zablokowania działalności rady; sama ustaliła składy komisji przypisując do nich również konkretnych radnych PiS i - posiadając większość - przegłosowała te składy personalne.
Klub KO powoływał się na zapis ustawy o samorządzie gminnym mówiący o tym, że radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Argumentował też, że pod względem prawnym nie trzeba do tego jego zgody, a decyzję podejmuje rada (wybór lub desygnowanie).
Radni PiS złożyli skargę
Protestujący przeciwko takiej sytuacji radni PiS złożyli skargę do wojewody podlaskiego, który sprawuje nadzór prawny nad działalnością samorządów. W ich ocenie, wybór bez ich zgody jest bezprawny; chcieli uchylenia stosowanych uchwał.
W poniedziałek po południu sprawa składów komisji wróciła na sesję rady; punkt o wyborze członków komisji został wprowadzony do porządku obrad przez klub Koalicji Obywatelskiej, gdy wcześniej udało się wybrać wiceprzewodniczącego z PiS na ostatnie wakujące stanowisko w prezydium rady.
Ogłoszono przerwę, w czasie której w kuluarowych rozmowach udało się ustalić składy personalne poszczególnych komisji. Potem w ciągu kwadransa, wobec zgody wszystkich kandydatów, przyjęto uchwały o powołaniu składów osobowych. Nowe składy zostały zgłoszone jako autopoprawki do przyjętych wcześniej uchwał. Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądał podział stanowisk w prezydiach tych komisji.
Nie wiadomo też, czy - po zgodnym powołaniu składów komisji - radni PiS wycofają skargi złożone do wojewody, który z urzędu bada zgodność z prawem uchwał samorządów. Radni tego klubu zwracają też uwagę na to, że niektóre komisje w kwestionowanych przez nich składach rozpoczęły już działalność (opiniowały projekt budżetu i inne projekty), co też może badać wojewoda.