Radio Białystok | Wiadomości | Jak kiedyś obchodzono Boże Narodzenie? Warsztaty w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Jak niegdyś obchodzono święta Bożego Narodzenia, jak tradycyjnie wypiekano opłatki czy zdobiono gwiazdy kolędnicze, ale też co kiedyś zastępowało w domach choinkę - dowiadują się dzieci, które uczestniczą w warsztatach "Gwiazda w Skansenie" w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Przybliżanie tradycji młodemu pokoleniu
- Chcemy młodym pokoleniom przybliżyć tradycje, pokazać jak to dawniej wyglądało Boże Narodzenie, jakie były zwyczaje, jak się do tego przygotowywano. Chcemy, by te tradycje wciąż były żywe - powiedziała w poniedziałek (10.12) Urszula Kamińska z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, w Wasilkowie k. Białegostoku.
Placówka co roku przed świętami zaprasza dzieci na specjalne warsztaty, podczas których przypomina świąteczne zwyczaje. Weźmie w nich udział kilkaset dzieci, zajęcia potrwają do 19 grudnia.
W tym roku dzieci dowiedzą się co niegdyś pełniło funkcję choinki. Kamińska wyjaśniła, że zwyczaj dekorowania choinki przyszedł do Polski z Niemiec. Jeszcze na początku XX wieku obok ustawiania snopa zboża, tzw. dziada, na wsiach był też zwyczaj dekorowania podłaźniczki, czyli gałęzi zielonego drzewka: sosny, jodły czy świerku, który następnie zawieszano pod sufitem. Podłaźniczka była symbolem życia, a wisząca nad stołem miała zapewnić domownikom zdrowie, zgodę i dostatek. "To była taka starsza siostra choinki" - powiedziała Kamińska.
Uczestnicy warsztatów poznają też tradycje związane z wypiekaniem opłatka i zobaczą cały proces jego powstawania.
Zwyczaj kolędowania z gwiazdą
Dzieci dowiedzą się również o, zapomnianym już, zwyczaju, praktykowanym niegdyś na podlaskich wsiach przez katolików i prawosławnych - kolędowaniem z gwiazdą. Grupy kolędnicze, złożone przede wszystkim z chłopców, chodziły dawniej w trakcie świąt od domu do domu z gwiazdą śpiewając kolędy. O tradycji chodzenia z gwiazdą, ale też jak taką gwiazdę wykonać i ozdobić wycinankami opowie jeden z nielicznych już wycinankarzy Piotr Bogacewicz z Krywiatycz, w którego rodzinie umiejętność tworzenia wycinanek przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
Będzie można też zajrzeć do wiejskiej chałupy "przystrojonej" na święta. Ustawiono w niej m.in. tradycyjnie ozdobioną choinkę; są też pająki, czyli ozdoby ze słomy i papieru, które niegdyś podwieszano pod sufitem. Jest też świąteczny stół z siankiem położonym pod obrusem i dwunastoma potrawami.
Natomiast w niedzielę, 16 grudnia, muzeum organizuje warsztaty dla całych rodzin, podczas których będzie można samemu wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne. Dawniej robienie łańcuchów, słomianych gwiazdek, czy aniołków było jednym z rytuałów towarzyszących przygotowaniom do świąt.