Radio Białystok | Wiadomości | Terytorialsi złożyli w Hajnówce przysięgę wojskową - ostatni raz w tym roku
W Hajnówce odbyła się w niedzielę (09.12) ostatnia w tym roku przysięga wojskowa w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Złożyło ją ponad 60 ochotników, kończących w ten sposób szkolenie podstawowe. Kolejne szkolenie kandydatów do służby zaplanowano na ferie zimowe.
1. PBOT powstała w 2017 r.
1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" (PBOT) została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, na początku 2017 roku. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie.
W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty: 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp - z siedzibą w Hajnówce.
Niedzielna przysięga w tym ostatnim mieście jest ósmą i ostatnią tegoroczną w podlaskiej brygadzie. - Słowa roty wypowiedzą ochotnicy pochodzący niemal ze wszystkich powiatów województwa podlaskiego. Od stycznia terytorialsi rozpoczną trzyletni cykl szkolenia w macierzystych pododdziałach - poinformował oficer prasowy PBOT por. Łukasz Wilczewski.
W tym roku grupy ochotników do służby w PBOT składały też przysięgi w Siemiatyczach, Sejnach, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie, Sokółce, Bielsk Podlaskim i Suwałkach.
- Przekroczyliśmy liczbę 2 tys. żołnierzy; docelowy stan to ok. 3 tys. - powiedział por. Wilczewski. Dodał, że pierwsze szkolenie w 2019 roku zaplanowane zostało z myślą o pełnoletnich uczniach oraz o nauczycielach. Odbędzie się ono bowiem w czasie ferii zimowych, między 19 stycznia a 3 lutego.
Żołnierze pełnią służbę w pobliżu miejsca zamieszkania
Przypomniał, że terytorialna służba wojskowa (TSW) polega na tym, że żołnierze pełnią ją w pobliżu miejsca zamieszkania.
TSW daje też możliwość łączenia służby z karierą zawodową oraz życiem rodzinnym. Dowodem tego jest, że większość żołnierzy obrony terytorialnej, to osoby pracujące, studiujące lub uczące się. Istotą służby w Wojskach Obrony Terytorialnej jest wykorzystywanie doświadczenia oraz rozwijanie kompetencji ochotników
- dodał Łukasz Wilczewski.
Wojska Obrony Terytorialnej, to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały z początkiem 2017 r. Obecnie WOT jest w procesie formowania. Jego zakończenie planowane jest na rok 2021, kiedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie ma być realizowane m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT powinien być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią ma stanowić siłę wiodącą.