Radio Białystok | Wiadomości | Radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt lokalnych standardów urbanistycznych
Radni Białegostoku chcą uchwalić lokalne standardy urbanistyczne, obejmujące m.in. minimalną liczbę miejsc parkingowych przy nowych blokach, czy odległości do przystanków, szkół i przedszkoli. Chodzi o inwestycje powstające w oparciu o tzw. specustawę mieszkaniową.
Obowiązująca od kilku miesięcy ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, czyli tzw. specustawa mieszkaniowa ma w założeniu znacznie skrócić czas przygotowania inwestycji.
Wprowadza ona dla inwestora standardy urbanistyczne, dotyczące m.in. wysokości budynków, dostępu inwestycji do drogi publicznej, odległości od przestanków, szkół czy przedszkoli. Inwestor, który będzie chciał na bazie specustawy wybudować budynki mieszkalne, będzie zobowiązany do przedstawienia w gminie koncepcji urbanistycznej planowanej inwestycji. Rada gminy będzie miała 60 dni na pozytywne bądź negatywne zaopiniowanie koncepcji. Przewidziano również, że w konsultacjach będą brali udział mieszkańcy - będą oni mogli zgłaszać swoje potrzeby i uwagi przez 21 dni.
Zgodnie z ustawą, rada gminy może określić lokalne standardy urbanistyczne dla takich inwestycji mieszkaniowych i towarzyszących, o których mowa w tej ustawie.
Projekt przedstawili radni PO
Projekt uchwały, która jest w programie najbliższej sesji, przedstawili w czwartek (6.12) dziennikarzom radni białostockiej Platformy Obywatelskiej. Współtworzą oni w radzie klub Koalicji Obywatelskiej, który w tej kadencji Rady Miasta Białystok ma samodzielną większość.
Radny Maciej Biernacki mówił, odnosząc się do celu uchwalenia takiego dokumentu przez radnych, że chodzi o to, by miasto było "wygodne" dla mieszkańców, a sposób w jaki się rozbudowuje - uporządkowany.
To jest mechanizm kontroli, by nie powstawała dzika, chaotyczna zabudowa w naszym mieście. To jest taki bezpiecznik.
- powiedział Maciej Biernacki
W projekcie zapisane zostały m.in. maksymalne odległości od przestanków autobusowych, szkół czy przedszkoli; są one tym mniejsze, im bliżej centrum Białegostoku miałby powstać nowy blok mieszkalny. Są też założone współczynniki liczby miejsc parkingowych, zależne nie tylko do strefy ale i od rodzaju zabudowy.
Nie możemy pozwolić na to, aby mieszkańcy Białegostoku mieszkali w blokach, nie nadających się do normalnego funkcjonowania, swobodnego życia, byłyby problemy z parkowaniem (...) Zależy nam przede wszystkim na tym, by przedsiębiorcy budowlani, by developerzy opierali swoje inwestycje na miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a nie na tej specustawie, która ma przykryć problemy Mieszkania plus.
- mówił radny Marcin Moskwa
W uzasadnieniu do projektu uchwały o lokalnych standardach urbanistycznych podkreślono, że brak np. decyzji co do maksymalnej wysokości budynków (chodzi o zmniejszenie ich wysokości z ustawowego zapisu 14 kondygnacji) może skutkować powstawaniem chaosu w tych rejonach miasta, gdzie przestrzeń jest zdominowana przez znacznie niższą zabudowę, a także może być przyczyną powstawania konfliktów społecznych.