Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie służby są przygotowane do nadchodzącej zimy - zapewnia wojewoda podlaski
Przedstawiciele podlaskiej policji, straży pożarnej, transportu drogowego, nadzoru budowlanego i GDDKiA przedstawili stan przygotowań do sezonu zimowego. Wojewoda poinformował o uruchomieniu infolinii, gdzie można dowiedzieć się o miejscach udzielania pomocy potrzebującym.
Podczas briefingu prasowego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Bohdan Paszkowski zapewnił, że już z początkiem jesieni służby podjęły szeroko zakrojone działania, aby do tegorocznej zimy przygotować się jak najlepiej. Poinformował, że zostały zebrane informacje od prezydentów i starostów o zapasach opału na całą zimę 2018/2019, a poczekalnie dworcowe PKP i PKS na czas zimy będą w regionie całodobowo udostępnione.
Paszkowski podkreślił, że zaktualizowany został wykaz noclegowni, schronisk i ośrodków wsparcia dla bezdomnych i potrzebujących. W województwie jest 35 takich placówek: jadłodajni, łaźni, punktów wydawania odzieży i paczek żywnościowych, a także udzielających porad prawnych czy psychologicznych. W Białymstoku jest 10 ośrodków prowadzonych przez organizacje pozarządowe – Caritas, MOPS i Eleos. "Noclegownie, schroniska i ogrzewalnie zapewniają około 300 miejsc" – powiedział wojewoda.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło całodobową bezpłatną infolinię: 800-444-989.
Pod tym numerem można uzyskać informację o miejscach udzielania pomocy potrzebującym, a także o formach świadczonej w nich pomocy
– powiedział Paszkowski, który poinformował, że podczas ubiegłorocznej zimy dzwonili najczęściej bezdomni i osoby, które chciały dowiedzieć się o rodzaju pomocy dla potrzebujących, a pytania często dotyczyły adresów noclegowni i miejsc, gdzie można się wykąpać.
Zastępca podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Białymstoku st. bryg. Piotr Pietraszko przekazał, że w regionie zostały zabezpieczone agregaty prądotwórcze na wypadek awarii sieci energetycznej.
Zorganizowaliśmy już 180 spotkań z mieszkańcami w ramach akcji "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa". Wzięło w nich udział 22 tys. osób
– powiedział, że rozdanych zostało kilkaset czujek, a takie akcje mają na celu zwrócenie uwagi na systemy instalacji grzewczych, które w czasie zimy mogą być obciążone.
Zwrócił uwagę na pożary, w których giną ludzie.
W ostatnich dwóch miesiącach w siedmiu pożarach zginęło 12 osób. Ta statystyka jest naprawdę tragiczna, co pokazuje, że społeczeństwo trzeba cały czas uświadamiać i edukować
– podkreślił strażak. Wśród przyczyn pożarów wymienił brak właściwego przeglądu instalacji związanych z ogrzewaniem i nieszczelność przewodów kominowych oraz pieców grzewczych.
Rzecznik prasowy KWP w Białymstoku nadkom. Tomasz Krupa przypomniał, że szybka pomoc osobom w stanie zagrożenia ich życia jest najskuteczniejsza przy właściwej komunikacji wszystkich służb, dlatego zaapelował o korzystanie z numeru alarmowego 112 oraz z krajowej mapy zagrożeń. Mówił też o dzielnicowych, którym należy przekazywać spostrzeżenia dotyczące swej najbliższej okolicy.
"Bezpieczny autokar" – to akcja, w której podczas ferii będą brać udział inspektorzy transportu drogowego.
Jest to ogólnopolska akcja, która ma na celu szczegółową kontrolę autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. Inspektorzy zwrócą szczególną uwagę na trzeźwość kierowcy, jak i na czas ich pracy
– podkreślił pełniący obowiązki podlaski wojewódzki inspektor transportu drogowego Tomasz Wyszkowski.
Zastępca dyrektora ds. zarządzania drogami i mostami GDDKiA w Białymstoku Elżbieta Urwanowicz przypomniała, że w regionie jest ponad 1369 km dróg krajowych.
Zawarliśmy umowy na prace związane z zimą, czyli odśnieżanie i zwalczanie śliskości z 7 wykonawcami na pługosolarki, pługi odśnieżne, piaskarki, czy równiarki. Zima nie może zaskoczyć drogowców
– powiedziała Elżbieta Urwanowicz.
Podlaski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Kazimierz Roszkowski zaapelował do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych o właściwe utrzymanie dachów w okresie zimy i sprawdzanie zalegającego na nich śniegu oraz usuwanie sopli lodu.
Podlaski Urząd Wojewódzki podał, że w bieżącym sezonie zimowym nie zanotowano w regionie zgonów z powodu wychłodzenia. W sezonie 2017/2018 w województwie zamarzło 6
osób.