Radio Białystok | Wiadomości | Polsko-białoruski dialog historyków w sprawach trudnych - konferencja w Białymstoku
O sprawach trudnych rozmawiają w poniedziałek (3.12) w Białymstoku polscy i białoruscy historycy z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi.
Współorganizatorem konferencji poświęconej okresowi przełomu - lat 1917-1921 jest Instytut Polski w Mińsku. Jego dyrektor Cezary Karpiński uważa, że w relacjach polsko-białoruskich najwięcej spraw trudnych przynosi historia XX wieku.
Zdaniem prodziekana wydziału historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku Andreja Procharava, nikt nie zamierza przekonywać partnera do swoich interpretacji. Chodzi o to, żeby przedstawić swoje poglądy drugiej stronie i to może być początkiem porozumienia.
Zdaniem organizatorów, cykl spotkań poświęconych "sprawom trudnym" to nowa jakość w historycznej debacie polsko-białoruskiej. Dwa pierwsze panele odbyły się w Mińsku. Po dzisiejszej dyskusji w Białymstoku - jak mówił prorektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Wojciech Śleszyński - zostanie wydana pierwsza podsumowująca publikacja. Następne spotkanie planowane jest w jednym z białoruskich uniwersytetów.
O trudnych sprawach polsko-białoruskiej historii rozmawiają w Białymstoku badacze historii z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi, a przedmiotem ich dyskusji jest czas przełomu 1917-21.
Sześciu na dziesięciu Polaków określa się mianem patriotów lokalnych, czyli przywiązanych do miast, wsi czy regionu i to się nie zmienia od wielu lat.