Radio Białystok | Wiadomości | Podsumowanie akcji "Movember" w Białymstoku
Nie trzeba się bać badań urologicznych. Dzięki nim można zapobiec poważnej chorobie - przekonywali specjaliści i pacjenci podczas spotkania podsumowującego akcję "Movember" w Muzeum Wojska w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To akcja, która w listopadzie ma zachęcać mężczyzn do częstszych badań urologicznych. Lekarze i pacjenci przekonywali, że strach trzeba przełamać, żeby być zdrowym.
Krzysztof Lewandowski, który cierpi na raka prostaty tłumaczy, że moment, gdy mężczyzna dowiaduje się o chorobie jest przerażający.
Nie ma takiej powierzchni pod nogami, która mogłaby to znieść. To jest ogromny stres i nerwy, ale nie trzeba się bać. Bo stres i strach jest bardzo złym dodatkiem do tego, że już się wie.
- mówi Krzysztof Lewandowski.
Psychoterapeutka Małgorzata Rymarska z Pracowni Psychologii Białostockiego Centrum Onkologii podkreśla, że strach rodzi się z niewiedzy i ma wielkie oczy.
Jeśli prawidłowo przedstawimy sytuacje pacjentowi, to wtedy nie będzie to dla niego straszne. Będzie to bliższe, bliższe. Np. przy badaniach właśnie chodzi o przekonanie, że to co wydaje się trudne i straszne, dla lekarza jest rutynowe. Nie ma w tym też żadnego wstydu, bo to zwykłe badanie, które może uratować życie.
- tłumaczy Małgorzata Rymarska
Psychoterapeutka dodaje, że w Polsce wciąż wykrywa się bardzo dużo nowotworów prostaty, a śmiertelność jest bardzo wysoka.
Można to powstrzymać tylko swoim postępowaniem, czyli badaniami, których nie trzeba się bać.
- dodaje psychoterapeutka
Jak informują lekarze - rak jądra dotyka panów głównie między 14. a 34. rokiem życia. Rak prostaty - już po 45. roku życia.
To akcja, która ma zachęcić mężczyzn do częstszych badań urologicznych. W listopadzie wielu panów zapuszcza wąsy - to charakterystyczny znak akcji "Movember".