Radio Białystok | Wiadomości | Na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku powstanie Centrum Popularyzacji Nauki
Jest coraz bliżej realizacji białostockiego centrum popularyzacji nauki. Trwają prace projektowe i aranżacyjne - mają być gotowe w grudniu.
Centrum będzie zajmować ponad 3200 metrów kwadratowych
Projektanci mają niełatwe zadanie - przyznaje odpowiedzialna za budowę dyrektor białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anna Daszuta-Zalewska:
Muszą znaleźć motyw przewodni. Bardzo nam zależy na wykorzystaniu elementów charakterystycznych dla naszego regionu. Podczas ostatniego spotkania z projektantami zastanawialiśmy się gdzie powinniśmy wykorzystać, by wprowadzić do tej przestrzeni w sposób jak najmniej oczywisty. Żeby to nie było przyklejenie emblematu żubra. Szukamy takich motywów, które w dość nieoczywisty sposób mają nawiązywać do tradycji walorów naszego regionu
- mówi Anna Daszuta-Zalewska
Wkrótce ogłoszony ma być konkurs na oficjalną nazwę centrum popularyzacji nauki.
Kiedy wyjdziemy z papierowego etapu prac poprosimy naszych mieszkańców o wsparcie w wyborze takiej nazwy, która będzie łatwo wpadająca w ucho i nośna. Planujemy, żeby w pierwszym kwartale przyszłego roku ogłosić już konkurs na wybór najlepszej nazwy dla naszego centrum
- dodaje Anna Daszuta-Zalewska.
Centrum podzielone na dwie strefy
Pierwsza strefa dla dzieci w wieku 3-10 lat oraz druga, na wystawę główną dla młodzieży i dorosłych.
Będą tam strefy tematyczne: robotyki, moc, wody, a także laboratoria, ponad setka stanowisk doświadczalnych, czy przestrzeń na wystawy czasowe.
Prace budowlane w centrum zaczną się wiosną 2019 roku. Otwarcie planowane jest na styczeń 2020 roku.
Koszt inwestycji to prawie 24,5 miliona złotych z czego 12,5 miliona to unijna dotacja.
M.in. obiekty edukacji ekologicznej, czy kabiny turystyczne - blisko 40 projektów wpłynęło na ogólnopolski konkurs na pracę dyplomową "Drewno w architekturze".
W sumie Kapituła Programu Odkrywcy Diamentów przyznała na projekty i stypendia ponad 67 000 zł.
Po sukcesie Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego, Politechnika Białostocka przygotowała kolejny cykl zajęć dla uczniów szkół podstawowych.
Ponad 30 innowacyjnych projektów uczniowskich oraz ośmiu studentów otrzymało już dofinansowanie w ramach programu "Odkrywcy Diamentów" Politechniki Białostockiej.