Radio Białystok | Wiadomości | Trzy lata programu grantowego "Odkrywcy Diamentów" dla młodych innowatorów
Ponad 30 innowacyjnych projektów uczniowskich oraz ośmiu studentów otrzymało już dofinansowanie w ramach programu "Odkrywcy Diamentów" Politechniki Białostockiej.
To m.in. proteza bionicznej ręki, elektryczny rower czy maszyna do szycia dla osób niepełnosprawnych.
Program "Odkrywcy Diamentów" tworzy Politechnika Białostocka i trzynastu przedsiębiorców z regionu. Granty przyznawane są uzdolnionej młodzieży szkolnej, a stypendia - studentom, by mogli rozwijać swoje innowacyjne projekty.
W czwartek (20.09) na uczelni podsumowano trzy lata działalności programu. W tym czasie wsparcie otrzymały 34 projekty zespołów uczniowskich na łączną kwotę ponad 190 tys. zł, przyznano także osiem stypendiów dla studentów tej uczelni. Podczas podsumowania nagrodzono osoby i instytucje wyróżniające się pracą na rzecz innowacyjności.
Jak mówił rektor PB prof. Lech Dzienis, celem programu od początku było odnajdywanie i wspieranie młodych osób, które dzięki pomocy finansowej już na bardzo wczesnym etapie swojej edukacji "mogłyby w sposób swobodny i nieobarczony żadnymi ograniczeniami finansowymi rozwijać swój talent w zakresie nauk ścisłych, uczyć się pracy w grupie oraz odnajdywać nowe możliwości rozwoju".
Mówił, że w ramach programu udało połączyć się środowiska nauki i biznesu, których przedstawiciele tworzą kapitułę programu. Dodał, że kapituła jest zawsze jednogłośna w decyzji, które projekty powinny otrzymać dofinansowanie.
Dzienis powiedział, że "niezwykłą" rolę w rozwoju talentu młodzieży pełnią mentorzy, czyli nauczyciele, opiekunowie, którzy prowadzą koła zainteresowań lub też grupy uczniów. W jego ocenie, bez ich pracy rozwój talentu młodych ludzi nie byłby możliwy.
Dzienis zwrócił się też do młodych innowatorów mówiąc im, że są "wyjątkową grupą młodych ludzi".
- Posiadacie w sobie ciekawość, zaangażowanie, wyobraźnię, sprawdzacie już istniejące rozwiązanie, a przede wszystkim szukacie nowych i lepszych - powiedział rektor.
Wyróżnienie otrzymał m.in. Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku, który - jak podawano wcześniej - składa najwięcej projektów i jest głównym beneficjentem programu. Natomiast jedną z wyróżnionych osób jest Irena Osiak nauczycielka z tego zespołu szkół. Do "Odkrywców Diamentów" zgłosiła m.in. zespół uczniowski, w którym pracowała nad innowacyjnym rozwiązaniem do maszyny do szycia by mogły z niej korzystać osoby z niepełnosprawnością nóg. Projekt zakłada ręczną możliwość regulacji obrotów tak, aby dwie dłonie mogły szyć. Rozwiązanie jest już gotowe.
Jak powiedziała Irena Osiak, bez wsparcia finansowego nie udałoby się tego dokonać.
- Żeby osiągnąć efekt, po drodze trzeba podjąć próby, a te próby niestety połączone są z wydatkami finansowymi. To są części, to jest sprzęt, który jest potrzebny - mówiła.
Dlatego - jak dodała - cieszy się, że takie programy grantowe istnieją.
- Młodzież zdolna i chętna do pracy jest, ale blokują ją fundusze - zauważyła.
Dla studenta PB Petrosa Psyllosa - który stworzył kilka projektów (w tym Matii, czyli sztucznego oka dla osób niewidomych, który zdobywa wiele nagród i wyróżnień) i otrzymuje stypendium w ramach "Odkrywców Diamentów" - udział w tym programie oznacza możliwość skupienia się na rozwoju własnych projektów, a nie szukaniu pracy i pieniędzy by móc realizować swoje pomysły. Dodał, że program to nie tylko środki finansowe, ale też wsparcie mentora i np. dostęp do laboratoriów, możliwość wyjazdów na targi i konkursy. W jego ocenie "Odkrywcy Diamentów" to dobra okazja do nauki biznesu i komercjalizacji swoich rozwiązań.
- To inwestycja w przyszłość - powiedział Jan Zadykowicz, prezes firmy Jazon, która tworzy program. Mówił, że czas upływa, w firmach są potrzebne "młode kadry".
- Wyszukujemy młodych ludzi, którzy są w stanie zainteresować się naukami technicznymi, pogłębić tę wiedzę, bo w przyszłości, to będą nasze kadry - dodał.