Radio Białystok | Wiadomości | Seniorki z Orli od szydełka wolą komputer
Nowe technologie nie są tylko dla młodych ludzi. Seniorkom z Orli nie obce są Facebook, gry komputerowe, programowanie i internetowe komunikatory.
Lokalny Klub Kodowania działa przy Bibliotece Publicznej w Orli od ponad trzech lat. Efekty jego działalności poznali w Białymstoku uczestnicy 4. Podlaskiego Forum Aktywności Osób Starszych, które zorganizowano w podlaskim urzędzie marszałkowskim. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji pozarządowych oraz sami seniorzy.
Osoby starsze "wychodzą na świat"
Seniorzy chcą działać i wpływać na zmiany w swoich społecznościach, ale trzeba wspierać ich przez działania międzypokoleniowe czy też dając narzędzia jak wiedzę np. o nowych technologiach - podkreślali uczestnicy forum.
Osoby starsze coraz chętniej "wychodzą na świat" i chcą wpływać na zmiany w swoim środowisku - zaznaczyła przewodnicząca rady seniorów przy marszałku Jolanta Wołągiewicz .
- To jest bardzo potrzebne, bo nie chodzi tylko o wyjście do kina czy teatru, ale chodzi o to, by wyjść ze swojego własnego środowiska seniorskiego i współorganizować, uczyć się nawzajem z innymi pokoleniami - mówiła Jolanta Wołągiewicz.
Świat idzie do przodu i osoby starsze muszą się uczyć, by w nim funkcjonować, z drugiej strony - jak zauważyła - młodzi mogą korzystać z potencjału seniorów wynikającego z doświadczenia życiowego czy zawodowego.
Jednak seniorom bardzo często brakuje odwagi, by zacząć działać - uważa Wołągiewicz. Jej zdaniem, jednym z powodów jest stygmatyzowanie osób starszych. - A warto, żeby seniorzy uczestniczyli w życiu publicznym, społecznym, kulturalnym nie na zasadzie tworzenia zamkniętych stref seniora, tylko żeby seniorzy byli widoczni w każdym punkcie tych dziedzin - dodała.
Zajęcia z kodowania
Jednym ze sposobów walki z wykluczeniem cyfrowym są zajęcia komputerowe. W gminie Orla od trzech lat działa pracownia, w której seniorzy uczą się kodować.
Jak powiedziała jedna z uczestniczek, 64-letnia Irena Dmitruk, na początku była obawa przed używaniem komputera, ale dziś potrafi zaprogramować w programie ruchy zwierzątka, wysłać zdjęcia e-mailem czy rozmawiać przez komunikatory. Ale komputera używa też w życiu codziennym - robi przelewy, zamawia w internetowych sklepach, szuka też interesujących ją informacji. Często pomaga jej wnuk. - W dzisiejszym świecie nie mogłabym sobie pozwolić na to, żeby nie umieć korzystać z komputera - dodała.