Radio Białystok | Wiadomości | Po stwierdzeniu przypadków odry w kraju - w Podlaskiem wzrasta zainteresowanie szczepieniami

Po stwierdzeniu przypadków odry w kraju - w Podlaskiem wzrasta zainteresowanie szczepieniami

autor: Ryszard Minko

7.11.2018, 12:51, akt. 8.11.2018, 08:23

Po niepokojących informacjach dotyczących ognisk odry - groźnej choroby zakaźnej, w Polsce coraz więcej osób pyta o możliwość dodatkowych szczepień.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Szczepienia przeciwko odrze - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zauważają to pracownicy podlaskiego sanepidu oraz lekarze rodzinni, którzy od kilku dni przyjmują coraz więcej osób w celu dodatkowych szczepień. 

Potrzebny był szok, by dostrzeżono konieczność szczepień i ucięto dyskusje z ruchem antyszczepionkowym, który sukcesywnie rośnie w siłę. (...) Wszelkie badania naukowe dowodzą skuteczności szczepień, natomiast nie ma żadnych potwierdzonych informacji dotyczących związku szczepień z przypadkami autyzmu.

- mówi lekarz rodzinny z Białegostoku Joanna Szeląg

Pacjenci przyznają, że ostatnia dyskusja o ewentualnej możliwości zniesienia obowiązkowych szczepień skłania ich do większych przemyśleń. Jak mówi mama kilkumiesięcznego chłopca, przed szczepieniami analizowała wszelkie możliwe informacje na ten temat i ostatecznie zdecydowała, że dziecko otrzyma nie tylko obowiązkowe, ale i zalecane szczepienia.

Przybywa osób uchylających się od szczepień

Mimo to, od kilku lat w Polsce, także i w naszym regionie przybywa osób uchylających się od szczepień. Jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, w 2017 roku było to nieco ponad 400 osób, to już w 2018 roku, do końca października jest ich o 200 więcej.

To narażanie dzieci na ryzyko groźnych chorób i niebezpiecznych powikłań. 

- mówi wojewódzki konsultant do spraw epidemiologii profesor Joanna Zajkowska

Sytuację komplikuje fakt dużej mobilności, kiedy granice są otwarte i osoby nieuodpornione mogą się zarazić od obcokrajowców, gdzie szczepienia nie są powszechne.

Tak się stało w obu ostatnich przypadkach zachorowania na odrę. W Pruszkowie i w Kwidzynie zachorowały osoby niezaszczepione. Służby sanitarne cały czas podkreślają, że jak do tej pory Polsce nie grozi żadna poważna epidemia, a dotychczasowe ogniska odry dotyczą tylko tak zwanego zakażenia przywleczonego. Natomiast ci, którzy mają wątpliwości co do swojej odporności, powinni się skonsultować z lekarzem rodzinnym.

| red: maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ognisko odry w powiecie pruszkowskim - Podlaskie nie jest zagrożone

2.11.2018, 14:13

Lekarze zgłosili do tamtejszej stacji sanitarno-epidemiologicznej 10 potwierdzonych zachorowań wśród dzieci z jednej ze szkół podstawowych i ich rodzin.


42 mln zł z UE na finansowanie pięciu programów profilaktyki zdrowia w Podlaskiem

15.10.2018, 14:04

42 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego jest przeznaczonych na sfinansowanie pięciu programów profilaktyki zdrowia mieszkańców województwa podlaskiego - poinformowano w poniedziałek (15.10) na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.


Początek jesieni to dobry moment na szczepienie przeciw grypie

20.09.2018, 16:30

Choć szczyt zachorowań na grypę dopiero przed nami, właśnie teraz jest najlepszy moment na szczepienie.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok