Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy ornitolodzy testują nową metodę ochrony ptaków
Podlascy ornitolodzy jako pierwsi na świecie za pomocą radaru sprawdzają skuteczność jednej z najnowszych metod ochrony ptaków przed zderzeniami z liniami energetycznymi. W ten sposób na świecie giną miliony zwierząt rocznie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ornitolodzy od lat próbują poradzić sobie z tym problemem, ale nie znaleźli do tej pory stuprocentowo skutecznej metody.
Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań jest montowanie specjalnych znaczników - tabliczek na liniach. Na 700-metrowym odcinku Narwi w okolicach Wizny podlascy ornitolodzy zamontowali ich ponad 70. Po raz pierwszy na świecie robili to także za pomocą drona, dzięki czemu nie trzeba było na czas prac odcinać prądu.
Ornitolodzy liczą, że metoda ta okaże się bardzo skuteczna. Wyniki poznamy za rok. Całą operację można było wykonać dzięki pieniądzom z projektu Ochrony bociana białego, który realizuje Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
O bocianach z Adamem Zbyrytem z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków rozmawia Aneta Gałaburda
Będą łapać ptaki, badać je i obrączkować. Ornitolodzy i miłośnicy ptaków spotykają się od soboty (28.07) na obozie nad Zalewem Siemianówka. Będą tutaj do połowy października.
W Nadleśnictwie Krynki w miejscowości Poczopek, gdzie znajduje się ośrodek rehabilitacji ptaków, leśnicy założyli w środę (18.07) obrączki ornitologiczne bocianom, gęsiom gęgawym i krogulcowi.