Radio Białystok | Wiadomości | Kościół św. Rocha w Białymstoku zyskał rangę bazyliki mniejszej

Kościół św. Rocha w Białymstoku zyskał rangę bazyliki mniejszej

autor: Dominika Dębska

14.10.2018, 07:23, akt. 14:06

To będzie druga tej rangi świątynia w Białymstoku. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka kościół świętego Rocha otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Uroczystości nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi św. Rocha w Białymstoku - Fot. Dominika Dębska
Uroczystości nadania tytułu bazyliki mniejszej kościołowi św. Rocha w Białymstoku - Fot. Dominika Dębska


0:00
0:00
Kościół św. Rocha w Białymstoku zyskał rangę Bazyliki Mniejszej - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W uroczystościach wzięło udział kilkudziesięciu księży

Msza, podczas której została ogłoszona nominacja, rozpoczęła się o godz. 11:00. Według informacji biura prasowego archidiecezji białostockiej, wzięło w niej udział kilkudziesięciu księży w tym wielu biskupów, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz miejskich. Mszy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda.

Tytuł Bazyliki Mniejszej został nadany przez papieża Franciszka. Stosowny dekret Kongregacji ds. kultu i dyscypliny sakramentów został odczytany podczas mszy. Odczytał go nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Odsłonięta została tablica przed wejściem do kościoła informująca, że świątynia jest Bazyliką Mniejszą.

Honorowy tytuł

Tytuł ten jest tytułem honorowym, nadawanym przez papieża kościołom wyróżniającym się wartością kulturową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Przywilejem bazylik jest m.in. możliwość uzyskania przez wiernych odpustu zupełnego w czasie nawiedzenia bazyliki w określone dni.

Proboszcz parafii pw. św. Rocha w Białymstoku ks. Tadeusz Żdanuk  wyjaśnił, że watykańska kongregacja stawia kościołom z tytułem Bazyliki Mniejszej wysokie wymagania dotyczące m.in. staranności przepowiadania Słowa Bożego, dbałości o kult i sprawowanie liturgii:

Bazylika Mniejsza winna być ośrodkiem pulsującym aktywnym życiem  duszpasterskim, szerszą dostępnością do Eucharystii, do sakramentu  pokuty i pojednania oraz innych sakramentów

- zaznaczył ks. Żdanuk. Dlatego - jak  dodał - w kościele została wybudowana kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu z ogólnym dostępem dla wiernych.

O przywilej nazwania kościoła bazyliką wnioskuje do Stolicy  Apostolskiej biskup miejsca, który swoją prośbę przedstawia na zebraniu  plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, w przypadku naszego kościoła  zrobił to metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda

- tłumaczył ks.  Żdanuk i wyjaśnił, że zebrani biskupi głosują, czy taki list przesłać do  Stolicy Apostolskiej, a następnie prośba Episkopatu wpływa do odpowiedniej kongregacji, czyli odpowiednika ministerstwa, Stolicy Apostolskiej, która podejmuje decyzję o przyznaniu tego tytułu.

Kościół musi spełnić szereg wymogów

Dyrektor biura prasowego archidiecezji białostockiej ks. dr Andrzej  Dębski wyjaśnił, że kościół podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej  musi spełniać szereg warunków:

Musi być miejscem otrzymywania  szczególnych łask za przyczyną patrona lub patronki kościoła, takie jaki  uzdrowienia, łaski, nawrócenia, musi posiadać wartość zabytkową, ma być miejscem szczególnego kultu i pielgrzymowania, a także mieć walory  duszpasterskie, czyli m.in. całodzienna spowiedź oraz duża częstotliwość  odprawianych mszy świętych i nabożeństw

- powiedział ks. dr Dębski

Nazwanie kościoła bazyliką jest wielkim wyróżnieniem dla wspólnoty  parafialnej, uznaniem pracy duszpasterskiej i zachętą do jeszcze  gorliwszego posługiwania

- powiedział ks. dr Dębski.

Uhonorowanie związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę

Proboszcz parafii powiedział, że papież Franciszek uhonorował kościół  tym tytułem w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Kościół św. Rocha nazywany jest Pomnikiem Odzyskania Niepodległości - znajduje się na wzgórzu św. Rocha w Białymstoku. Dzieje kościoła rozpoczęły się w 1925 roku. Kościół został zbudowany w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym na planie ośmioboku i składa się z  trzech stopniowo narastających brył. Przy kościele św. Rocha od 2011  roku znajduje się pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

Jak poinformował proboszcz parafii zespół kościoła św. Rocha ze względu na "wyjątkową rangę artystyczną" ma być uznany także za Pomnik Historii - to prestiżowy tytuł przyznawany przez prezydenta RP. Odpowiednie dokumenty w tej sprawie są złożone w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

W województwie podlaskimi Bazylikami Mniejszymi są należące do archidiecezji białostockiej: katedra oraz sanktuarium w Różanymstoku; kościół w Sejnach należący do diecezji ełckiej oraz kościół w Sokołach w diecezji łomżyńskiej.


źródło: PAP | red: sk, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wykłady, konkursy, uroczyste nabożeństwa - Dni Kultury Chrześcijańskiej w Białymstoku

6.10.2018, 10:43

To oficjalna inauguracja Dni Kultury Chrześcijańskiej w Białymstoku - w kościele św. Rocha o 18:00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. z udziałem chóru Mater Ecclesiae. Przewodniczyć jej będzie biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej Henryk Ciereszko, homilię wygłosi ks. dr Adam Szot.


Papież Franciszek nadał białostockiemu kościołowi honorowy tytuł bazyliki mniejszej

3.10.2018, 15:23

To będzie druga świątynia tej rangi w Białymstoku. Papież Franciszek nadał kościołowi św. Rocha honorowy tytuł bazyliki mniejszej.


Spotkanie inaugurujące 36. Dni Kultury Chrześcijańskiej

2.10.2018, 17:09

Ile polskich dzieł sztuki zrabowano podczas II Wojny Światowej, jak bardzo są cenne - tego można się dowiedzieć w Białymstoku na spotkaniu w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym. Z wykładem występuje tam dr Magdalena Ogórek.


Białostoccy radni przyznali 120 tys. zł parafii Św. Rocha

27.07.2018, 19:14

120 tysięcy złotych przyznali białostoccy radni parafii Świętego Rocha. To część pieniędzy, które potrzebne są na remont schodów przy kościele. Co ciekawe - głównie w tej sprawie radni spotkali się na sesji, której wcześniej nie było w planie.


Kościół Św. Rocha - jedna z najwybitniejszych realizacji modernistycznych w Europie

30.06.2018, 10:21

Bryła kościoła św. Rocha dominuje nad miastem i zamyka perspektywę ulicy Lipowej.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok