Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni przyznali 120 tys. zł parafii Św. Rocha
120 tysięcy złotych przyznali białostoccy radni parafii Świętego Rocha. To część pieniędzy, które potrzebne są na remont schodów przy kościele. Co ciekawe - głównie w tej sprawie radni spotkali się na sesji, której wcześniej nie było w planie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To było trzecie podejście do tego, by przekazać pieniądze. Tym razem udane - mówi przewodniczący Komisji Kultury i Promocji - radny Krzysztof Stawnicki i wyjaśnia: "parafia dwa razy nie otrzymała dofinansowania ze względów proceduralnych, bo nie było jasne, czy schody wchodzą w skład zabytku, czy też nie; dostaliśmy właśnie interpretację, że należy je traktować, jako jedną całość z kościołem".
Bo tylko na zabytki można przekazać pieniądze z tej puli z budżetu Białegostoku. A że kolejna planowa sesja ma być dopiero 24 września, to zapadła decyzja, by nie czekać, bo to wydłuży rozpoczęcie prac i dlatego zwołano sesję dodatkową. Jak mówi zastępca prezydenta miasta - Rafał Rudnicki: "wnioskodawcy zależało, by szybciej podjąć decyzję, żeby nie blokować rozpoczęcia prac, które chciałby skończyć przed setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Białystok, bo kościół Świętego Rocha jest pomnikiem odzyskania niepodległości".
Parafia Świętego Rocha dostanie 120 tysięcy złotych, ale to nie jest cały koszt remontu schodów, bo jak mówi dyrektor departamentu kultury, promocji i sportu - Edyta Mozyrska: "to 74 procent kosztów kwalifikowanych, resztę musi dołożyć wnioskodawca, bo takie są zasady przyznawania dofinansowania".
To były ostatnie pieniądze z tegorocznego budżetu Białegostoku na remont zabytków. Łącznie parafie, właściciele i zarządcy kamienic dostali milion 320 tysięcy złotych. W przyszłym roku ma to być podobna kwota.
Zabytkowy kościół w Drozdowie będzie odrestaurowany.
Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach odnowiła dach na zabytkowym XIX-wiecznym drewnianym meczecie. Sosnowe, gontowe pokrycie dachu wymieniono na gont modrzewiowy.
To historyczny moment - mówią radni powiatu białostockiego. Pierwszy raz przyznali dotacje na remonty zabytków.