Radio Białystok | Wiadomości | Przyznano nagrody dla najlepiej zachowanych zabytków drewnianych na Podlasiu
Jedno pierwsze, trzy drugie i aż sześć trzecich nagród przyznało jury w konkursie na najlepiej zachowany zabytek drewniany w województwie podlaskim.
Oceniono prawie 30 zabytków
W tym roku do oceny zgłoszono prawie 30 obiektów, głównie domów mieszkalnych, z czego co trzeci z powiatu hajnowskiego. Komisja pierwszą nagrodę przyznała prawie stuletniemu domowi Marii Filipiuk ze wsi Soce - mówi zastępca dyrektora Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Anna Wiśniewska:
Wieś Soce, która wpisana jest cała do rejestru konserwatora jest bezkonkurencyjna. W tym roku komisja nagrodziła dom mieszkalny, który jest naprawdę perełką. To jest dom, który został wybudowany po powrocie z Bieżeństwa. Wszystko w nim jest wyjątkowe. Jest trzon kuchenny, zachowane są drewniane okna. Fakt, że ten dom jest cały czas zamieszkały też sprawia, że ma on taki wygląd
- powiedziała Anna Wiśniewska
Zabytkowa zagroda w lesie
Również w Socach jest dom, który jest zdobywcą jednej z drugich nagród, kolejny mieści się w Perkach - Wypychach w powiecie wysokomazowieckim, trzeci w powiecie siemiatyckim w miejscowości Kolonia Rogacze. To właśnie ten obiekt to było największe zaskoczenie tegorocznego konkursu dla jurorów:
Jest to zagroda, która znajduje się w lesie. Gdyby nie właściciel, to komisja nigdy by tam nie trafiła. Jest tam pięknie zachowane całe siedlisko, w skład którego wchodzą dwie stodoły, dom oraz obórka
- dodała Anna Wiśniewska.
Prawie 900 obiektów
Podczas czternastu edycji konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim udało się udokumentować w sumie prawie 900 takich obiektów.
Prace trwały dwa lata, ale udało się dokończyć generalny remont całego muzeum - tak oficjalnie zakończony dziś (5.10) projekt podsumowuje dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Odnowione lub wręcz odtworzone nagrobki wojskowych, duchownych i osób zasłużonych dla miasta powracają na zabytkowy cmentarz w Łomży.
Czy piwnice Pałacu Branickich mogą być tym, czym zabytki starożytnego Rzymu dla turystów?