Radio Białystok | Wiadomości | Na zabytkowy łomżyński cmentarz powróciły odnowione nagrobki

Na zabytkowy łomżyński cmentarz powróciły odnowione nagrobki

autor: Adam Dąbrowski

1.10.2018, 15:06, akt. 15:21

Odnowione lub wręcz odtworzone nagrobki wojskowych, duchownych i osób zasłużonych dla miasta powracają na zabytkowy cmentarz w Łomży.

Odnowione nagrobki wojskowych, duchownych i osób zasłużonych dla miasta powracają na zabytkowy cmentarz w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Odnowione nagrobki wojskowych, duchownych i osób zasłużonych dla miasta powracają na zabytkowy cmentarz w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

To już tradycja kwest na liczącej ponad 200 lat nekropolii, że przed dniem Wszystkich Świętych pokazywany jest mieszkańcom efekt ich dobroczynności. Zebrane w 2017 r. ponad 40 tys. zł pozwoliły na odnowienie mi.in. pomnika generała wojsk carskich, a potem Wojska Polskiego - Stanisława Sylwestra Suryna.

Wybierając nagrobki do renowacji, uczczono także 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

- Po raz pierwszy podjęliśmy taką decyzję, że poddajemy renowacji, a właściwie odbudowie nagrobki nie ze względu na wartość obiektu, a ze względu na osoby które spoczywają w głównej alei. Chodzi tu o nagrobki rodziny Kraszewskich i Jarnuszkiewiczów. Bardzo symboliczne dla Łomży w związku z odzyskaniem niepodległości, z rokiem 1918 - mówi koordynator organizowanej przez TPZŁ kwesty Józef Babiel.

Najwięcej odnawianych elementów to, już niemal tradycyjnie w ostatnich latach, krzyże i ogrodzenia wykonane z metalu. Nie inaczej jest w tym roku.

- Z połowy XIX w. nagrobek dwóch księży jest jedyny w swoim rodzaju na łomżyńskim cmentarzu. Takie żelazne, bardzo charakterystyczne krzyże, które wydobyliśmy z ziemi, a także kilka metalowych ogrodzeń nagrobków. To ogrodzenia kute, żeliwne. Jest ich na tym cmentarzu sporo i jeszcze sporo pracy nas czeka - dodaje Józef Babiel. 

Organizatorzy kwest na ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza zadbali także o nowe ogrodzenie dla pomnika płk. Michała Pławskiego. Teraz - by powrócił do świetności brakuje tylko owalnej fotografii, po której został ślad na obelisku. Stąd prośba od TPZŁ o kontakt do wszystkich, którzy wiedzą, gdzie zdjęcie takie można odnaleźć.

W tym roku kwesta przy wszystkich bramach cmentarza przy ul. Kopernika w Łomży odbędzie się 1. i 2. listopada.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wolontariusze sprzątali w Sokółce cmentarz żydowski

1.10.2018, 13:46

Wolontariusze rozpoczęli porządkowanie cmentarza żydowskiego w Sokółce. ”Ocalić od zapomnienia” to projekt kierowany przez Stowarzyszenie Uśmiech Dziecka.


Uczniowie z podlaskich szkół odwiedzili miejsca pamięci na Litwie i Łotwie - "Śladami Bohaterów"

19.09.2018, 07:20

Grupa uczniów podlaskich szkół odwiedziła na Litwie miejsca pamięci związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz w Dyneburgu na Łotwie. Minął drugi dzień wyjazdu edukacyjnego dla młodzieży organizowanego przez białostocki oddział IPN pod hasłem "Śladami Bohaterów".


Mieszkańcy protestują przeciwko planom budowy cmentarza w Lesie Turczyńskim

15.09.2018, 17:33

Mieszkańcy spotkali się, by wspólnie sprzątnąć Las Turczyński i wyrazić sprzeciw wobec planów wycinki drzew pod budowę cmentarza.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok