Radio Białystok | Wiadomości | Leśnicy zastosowali się do zaleceń UNESCO? Sprawdzają to eksperci
Eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCB) i UNESCO odwiedzają Puszczę Białowieską.
Eksperci sprawdzą czy leśnicy zastosowali się do zaleceń
Najpierw spotkają się z przedstawicielami trzech puszczańskich nadleśnictw, potem z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Eksperci sprawdzą w jakim stopniu leśnicy zastosowali się do ubiegłorocznych zaleceń Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydowano wtedy między innymi o zakazie prowadzenia wycinki sanitarnej ze względu na gradację kornika.
Przez cały czas działamy zgodnie z prawem, bo usuwamy jedynie drzewa zagrażające upadkiem – zapewnia nadleśniczy nadleśnictwa Browsk Robert Miszczak.
Dodaje, że obawia się jednak niezrozumienia problemu leśników z poważną gradacją kornika drukarza. Bez stanowczych działań, owad zniszczy znaczną część świerków.
Pod lupą 3 nadleśnictwa
Eksperci sprawdzą działania leśników w nadleśnictwach Browsk, Białowieża i Hajnówka. W spotkaniu wezmą udział między innymi działacze Koalicji dla Puszczy.
Będziemy przekonywać ekspertów, że potrzeba działań chroniących całą puszcze Białowieską, a ówczesne działania byłego już ministra środowiska Jana Szyszki były szkodliwe dla tego pierwotnego lasu – mówi Marta Grunland z Greenpeace Polska.
W lipcu ubiegłego roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował o wstrzymaniu wycinki drzew w najstarszych częściach Puszczy. Zezwolono jednocześnie na prowadzenie wycinki w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu publicznemu.
Koalicja organizacji pozarządowych zaangażowanych w obronę Puszczy Białowieskiej oczekuje od rządu natychmiastowego zastosowania się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazuje zaprzestania wycinki w puszczy - poinformowali w piątek ekolodzy.
Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że oficjalny wniosek o zastosowanie tak zwanych środków tymczasowych został wysłany do Luksemburga. Prośba jest związana z pozwem przeciwko Polsce.
Do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej wezwał w środę (5.07) polskie władze Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polska i Białoruś mają także przyjąć misję ekspertów i przygotować do grudnia 2018 r. raport o stanie zachowania puszczy.
Od kilku tygodni w Puszczy Białowieskiej trwają protesty ekologów. W czwartek (29.06) odbyła się szósta blokada wycinki w Puszczy.