Radio Białystok | Wiadomości | To nietypowa lekcja historii - Peleton Pamięci w Białymstoku

To nietypowa lekcja historii - Peleton Pamięci w Białymstoku

autor: Marcin Gliński

16.09.2018, 07:45, akt. 17.09.2018, 07:20

Trasa Peletonu Pamięci miała w tym roku ok. 8 km, jego uczestnicy wyruszyli z placu przed Teatrem Węgierki.

Uczestnicy białostockiego Peletonu Pamięci uczcili ofiary sowieckiej napaści na Polskę, fot. Sylwia Krassowska
Uczestnicy białostockiego Peletonu Pamięci uczcili ofiary sowieckiej napaści na Polskę, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Ulicami Białegostoku przejechał Peleton Pamięci- relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Udział wzięło sto osób

Około  stu osób wzięło udział w niedzielę w Peletonie Pamięci w Białymstoku -  wieczornym spacerze na rowerach i rolkach po miejscach w mieście,  związanych z okresem sowieckiej agresji na Polskę. Po raz drugi  zorganizowało go miejscowe Muzeum Pamięci Sybiru.

Trasa Peletonu Pamięci miała w tym roku ok. 8 km, jego uczestnicy wyruszyli z  placu przed Teatrem Węgierki. Zatrzymali się m.in. przy wilii, w której  mieszkał ostatni przedwojenny prezydent Białegostoku Seweryn  Nowakowski. Po agresji sowieckiej w 1939 roku Nowakowski został  aresztowany i wywieziony do Mińska, potem na zesłanie. Tam zginął, a  okoliczności jego śmierci są nieznane.

Uczestnicy Peletonu Pamięci poznali też historię budynku, w którym  mieściła się w Białymstoku siedziba kontrwywiadu wojskowego "Śmiersz" i  areszt śledczy, a potem Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, potem  dojechali również na dworzec kolejowy Białystok-Fabryczny, gdzie od  kilku miesięcy jest obelisk upamiętniający osoby wywożone stamtąd pociągami na Wschód.

Ostatnim punktem na trasie był najbardziej znany w mieście zabytek -  Pałac Branickich, w którym 20 września 1939 roku spotkali się dowódcy  wojsk niemieckich i sowieckich, aby po agresji na Polskę ustalić warunki  podziału anektowanych ziem. Tam uczestnicy tego historycznego spaceru  obejrzeli projekcję multimedialną na fasadzie budynku. Nawiązywała ona również do historii miasta z czasu odzyskania przez Polskę  niepodległości i okresu międzywojennego.

W Białymstoku zabrzmią syreny

W związku z 79. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę, w Białymstoku  od kilku dni organizowane są przez Muzeum Pamięci Sybiru wydarzenia,  które mają o tej rocznicy przypominać mieszkańcom. Jedno z nich miało  miejsce w piątkowy wieczór na stadionie miejskim, przed meczem  piłkarskim Jagiellonii Białystok z Cracovią Kraków. Przy wejściach na  trybuny tego stadionu stanęły wtedy sylwetki ludzi, symbolizujące ofiary  deportacji na Wschód.

W poniedziałek 17 września w Białymstoku zabrzmią w południe syreny,  by mieszkańcy mogli na moment zatrzymać się i oddać hołd ofiarom represji.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński podkreślił,  że data 17 września 1939 roku, znana wszystkim Polakom, jest ściśle  związana z historią Białegostoku - jedynym z dużych miast przedwojennej  Polski, które znalazły się pod okupacją sowiecką, a po wojnie pozostały w  granicach państwa polskiego.

Inne duże miasta: Wilno, Lwów, Grodno czy  Brześć, obecnie są poza granicami naszego państwa

- dodał Śleszyński.

W jego ocenie, z tego powodu to mieszkańcy Białegostoku powinni  szczególnie pamiętać o tym tragicznym momencie polskiej historii.

źródło: PAP | red: mag, rbon, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nóż w plecy. Agresja ZSRR na Polskę

12.09.2018, 11:39

Gośćmi programu są prof. Wojciech Śleszyński i dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.


Bogusław Kosel i Anna Kietlińska

11.09.2018, 10:25

Peleton Pamięci w Białymstoku w przeddzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę to nie tylko rowerowa wycieczka śladami wydarzeń z 17 września 1939 r., ale też wielki mapping na Pałacu Branickich.


Ok. 10 tys. osób wzięło udział w Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku [zdjęcia]

7.09.2018, 11:16

W Białymstoku odbyły się w piątek (7.09) główne uroczystości XVIII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. To uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok