Radio Białystok | Gość | Bogusław Kosel i Anna Kietlińska - z Muzeum Pamięci Sybiru
Peleton Pamięci w Białymstoku w przeddzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę to nie tylko rowerowa wycieczka śladami wydarzeń z 17 września 1939 r., ale też wielki mapping na Pałacu Branickich.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rowerowy Peleton Pamięci w Białymstoku w przeddzień 79. rocznicy wkroczenia wojsk sowieckich do Polski organizuje Muzeum Pamięci Sybiru. Trasa przejazdu będzie związana z miejscami i postaciami nawiązującymi do wydarzeń 17 września 1939 roku.
Na trasie znajdzie się np. willa ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego. Po agresji sowieckiej w 1939 roku Nowakowski został aresztowany i wywieziony do Mińska, potem na zesłanie. Tam zginął, a okoliczności jego śmierci są nieznane.
Uczestnicy Peletonu Pamięci poznają też historię budynku, w którym mieściła się siedziba kontrwywiadu wojskowego "Śmiersz" i areszt śledczy, a potem Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Dojadą również na dworzec kolejowy Białystok Fabryczny, gdzie od kilku miesięcy jest obelisk upamiętniający osoby wywożone stamtąd na Wschód.
Ostatnim punktem będzie najbardziej znany w mieście zabytek - Pałac Branickich, w którym 20 września 1939 roku spotkali się dowódcy wojsk niemieckich i sowieckich. Tam uczestnicy spaceru obejrzą projekcję multimedialną na fasadzie budynku. Film ukaże początki niepodległości Białegostoku, okres międzywojenny oraz okupację sowiecką w mieście.