Radio Białystok | Wiadomości | Fundacja Polska Pomoc tworzy portal internetowy sybirak.pl
Chcą poszerzać wiedzę o sybirakach wśród młodego pokolenia. Fundacja Polska Pomoc we współpracy z historykami, etnografami i społecznikami z Polski i Białorusi tworzy portal internetowy sybirak.pl.
Koordynatorka projektu Anna Łuszyńska uważa, że losy sybiraków nadal są słabo znane.
- Są jeszcze żyjący sybiracy, jak świat długi i szeroki, można chodzić, rozmawiać, nagrywać i tak dalej. To jest kawał historii nas wszystkich, Polaków, Białorusinów, Litwinów. Wszystkich dotknęła ta tragedia i sowieckie wywózki - mówi Anna Łuszyńska.
Twórcy portalu od roku gromadzą wspomnienia sybiraków po obu stronach polsko-białoruskiej granicy. Jak zaznacza Anna Łuszyńska z Polskiej Pomocy, portal wystartuje za kilka miesięcy.
- Projekt graficzny jest przygotowany. Dopieszczamy szczegóły. Przystępujemy teraz do programowania. Ciężki to jest kawałek pracy, bo bardzo precyzyjny, wymagający też nakładów finansowych. Jesteśmy na etapie zdobywania tych środków - dodaje Anna Łuszyńska.
Według różnych szacunków, podczas czterech masowych deportacji, na Syberię i do Kazachstanu zesłano od ponad 300 tysięcy obywateli polskich, co zostało udokumentowane, do miliona 300 tysięcy. Od lat w Białymstoku jest organizowany Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. 18. edycja tej religijno-patriotycznej uroczystości odbędzie się 6 i 7 września.
Wagon z początku XX wieku stał przed muzeum przez ostatnich kilka lat i przypominał o zesłańcach na Sybir.
Władze Białegostoku podpisały w środę (18.04) umowę z wykonawcą gmachu Muzeum Pamięci Sybiru - firmą Budimex SA z Warszawy. Obiekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku, jego koszt to 37,5 mln zł brutto. Inwestycję sfinansuje samorząd we współpracy z resortem kultury.
W Białymstoku odsłonięto w czwartek (12.04) pomnik - Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu. Postument to inicjatywa Związku Sybiraków. W przededniu 78. rocznicy drugiej masowej deportacji, stanął k. dworca Białystok Fabryczny, skąd wyjeżdżały transporty na Wschód.
Przy powstającym w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru może stanąć w przyszłości pomnik upamiętniający "Bohaterskie Matki Sybiraczki" - zdecydowali w poniedziałek (26.03) radni, jednogłośnie popierając - zgłoszoną w 2017 roku - propozycję miejscowego oddziału Związku Sybiraków.