Radio Białystok | Wiadomości | "Idź naprzód! Ciesz się życiem" – nowe programy profilaktyki raka w Białymstoku
Badania mammograficzne, nauka samobadania piersi w ramach profilaktyki raka, ale też rehabilitacja i pomoc w powrocie na rynek pracy osobom po chorobie nowotworowej - to główne elementy dwóch programów, które zainaugurowało w sobotę (11.08) Białostockie Centrum Onkologii.
"Idź naprzód! Ciesz się życiem"
Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną, którego głównym zadaniem jest pomóc chorym w powrocie do pracy i aktywnego życia jest realizowany pod hasłem: "Idź naprzód! Ciesz się życiem". Kierownik Onkologicznego Centrum Rehabilitacji Magdalena Donejko mówiła na konferencji w Białostockim Centrum Onkologii, że chorzy będą mogli liczyć na specjalne turnusy rehabilitacyjne, ale także potrzebną pomoc psychologiczną oraz edukację.
Blisko 5 tys. mieszkańców woj. podlaskiego skorzysta z pomocy
Z pomocy będzie mogło skorzystać ok. 4,9 tys. mieszkańców woj. podlaskiego w wieku 20-64 lata, które zachorowały na raka od 2016 roku lub zachorują do 2020 r. W kilku miejscach w regionie: w Augustowie, Łomży i w samym BCO powstały punkty konsultacyjne, gdzie będzie prowadzona kwalifikacja uczestników projektu. Szkolić się też będzie personel medyczny, psychoonkolodzy i organizacje pozarządowe.
"Masz po co żyć! Badaj piersi"
Drugi program jest nastawiony na profilaktykę raka piersi. Pod hasłem "Masz po co żyć! Badaj piersi" ponad tysiąc kobiet w wieku 50-69 lat skorzysta z bezpłatnych badań mammograficznych. Panie będą się uczyć samobadania piersi na fantomie - poinformowała Dorota Zabielska z Białostockiego Centrum Onkologii. Łącznie projektem ma być objętych prawie 3,7 tys. kobiet.
Kampania edukacyjna w różnych miejscach w regionie
Szpital będzie prowadził kampanię edukacyjną podczas około trzystu różnych imprez w regionie: na jarmarkach, piknikach, festynach, ale też w miejscach pracy czy wypoczynku kobiet. Program ma poprawić świadomość zdrowotną pacjentek, zachęcić je do badań profilaktycznych, bo wcześnie wykryta choroba daje większe szanse na wyleczenie. Badaniami będą objęte w sposób szczególny panie z tych miejsc w regionie, gdzie dotychczas najmniej pacjentek zgłaszało się na takie badania - także z bardzo małych miejscowości i obszarów wiejskich.
Ok. 10 mln zł z UE z RPO
Oba programy są dofinansowane łączną sumą ok. 10 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 i w sumie skierowane do ponad 8,5 tys. mieszkanek regionu - mówił członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk. Realizowane są we współpracy ze szpitalem powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem. Starosta z tego miasta Bogdan Zieliński przyznał, że mieszkańcy powiatu należą do tych, którzy rzadko korzystają z badań profilaktycznych. Jeżeli więc uda się dzięki zaplanowanym działaniom uratować komuś życie, warto je podejmować - mówił.
Dyrektor BCO Magdalena Borkowska podkreśliła, że bardzo ważne jest dotarcie z informacjami o programach do pacjentów.
Rak – wstydliwa choroba
Programy promowane są przez specjalne spoty, oparte na prawdziwych historiach pacjentów. W kampanii uczestniczy m.in dziennikarka Polskiego Radia Białystok Dorota Sokołowska, która opowiada o swoim doświadczeniu. W rozmowie z dziennikarzami przyznała, że rak jest chorobą wstydliwą.
Boimy się przyznać do słabości, która jest związana z tym, że chorujemy, do niewiadomej, która nam się przytrafia - powiedziała Sokołowska.
Zaznaczyła, że jeżeli może ośmielić kobiety, "które boją się stanąć twarzą w twarz z czasami trudną decyzją podjęcia leczenia", to bardzo by sobie tego życzyła. Dlatego zachęca do badania się i uzyskiwania wiedzy, co się dzieje z naszym organizmem.