Radio Białystok | Wiadomości | Tegoroczne dożynki podlascy rolnicy będą świętować nad jeziorem Wigry
autor: Marcin Kapuściński
Rolnicy z województwa podlaskiego dziękować za plony będą nad jeziorem Wigry. To tam urząd marszałkowski zaplanował tegoroczne dożynki.
Organizatorzy liczą, że niedzielna (26.08) impreza przyciągnie gospodarzy z całego regionu.
Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreśla, że Wigry są idealnym miejscem na organizację dożynek w roku obchodów rocznicy odzyskania niepodległości.
- To ważne miejsce i ważny czas. Stulecie niepodległości, 350-lat od przybycia kamedułów nad Wigry i 20-lecie istnienia województwa. Podzielimy się wszyscy wspólnie chlebem i podziękujemy Bogu i rolnikom za plony - podkreślił marszałek.
Uroczystości rozpoczną się w niedzielę od nabożeństw w suwalskiej cerkwi i kościele ewangelicko-augsburskim. Główna msza odprawiona zostanie w ogrodach przy pokamedulskim klasztorze w Wigrach. Po niej zaplanowano część oficjalną, której zwieńczeniem będą występy zespołów ludowych.
Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku Cezary Mielko zapowiada, że będzie to uczta dla miłośników twórczości ludowej.
- Oprócz Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna wystąpi też zespół Kurpie Zielone oraz kilkanaście grup z całego regionu. Między innymi z Puńska, Starego Brezowa, Łupianki Starej, Zawyk Suraża i Ogrodniczek. Gwiazdą wieczory będzie Klezmafour, który prezentuje muzykę klezmerską - wymienia Cezary Mielko.
W czasie dożynek zaplanowano również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, wystawę płodów rolnych, prezentację sprzętu rolniczego oraz kiermasz rękodzieła i lokalnych przysmaków.
21 km gruntowych dróg dojazdowych do pól zmodernizują 23 podlaskie gminy, które dostały na ten cel 1,8 mln zł z budżetu województwa podlaskiego. W piątek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy ws. dotacji. Gminy dołożą drugie tyle.
Kwas buraczany, czyli sok z kiszonych buraków ćwikłowych wpisano na Listę Produktów Tradycyjnych resortu rolnictwa jako kolejny, nowy produkt z województwa podlaskiego.
Paradą zaprzęgów konnych i rozdzieleniem między wszystkich kilkumetrowej chałki rozpoczęło się w niedzielę (12.08) w Ciechanowcu Podlaskie Święto Chleba.