Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie szpitale i przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pieniądze na inwestycje w onkologię
15 mln zł na inwestycje poprawiające leczenie raka w regionie mogą zdobyć szpitale i przedsiębiorcy w konkursie na dotacje. We wrześniu przeprowadzi go Urząd Marszałkowski w Białymstoku.
Pieniądze pochodzą z UE z Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Chcemy wesprzeć szpitale oraz jednostki, które świadczą usługi medyczne na rzecz osób chorych na nowotwory. Dofinansowanie remontów takich placówek czy zakupu nowoczesnego wyposażenia do diagnostyki i terapii z pewnością pomoże zwiększyć dostęp mieszkańców do opieki medycznej i poprawić warunki leczenia.
- powiedział wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.
Maciej Żywno dodał, że to ważne, bo w kraju rocznie na nowotwory zapada 140 tys. osób i liczba chorych rośnie.
Nabór wniosków konkursowych potrwa od 10 do 21 września. Rozstrzygnięcie planuje się na grudzień 2018 r.
Po ostatnich zmianach w podlaskim regionalnym programie operacyjnym (RPO), na które zgodziła się Komisja Europejska, ogólna suma pieniędzy na dotacje na wszystkie inwestycje w ochronę zdrowia ma być o 6 mln euro większa niż pierwotnie planowano. Pieniądze zostaną przesunięte z puli zarezerwowanej poprzednio na projekty informatyczne związane z e-zdrowiem - informował wcześniej urząd marszałkowski.
W ostatnich miesiącach urząd marszałkowski podpisał ze szpitalami umowy o dotacjach z RPO na łącznie 10 mln zł. Pieniądze te mają służyć poprawie jakości usług. Do końca lipca szpitale składały wnioski na inwestycje w takich dziedzinach, jak geriatria, opieka długoterminowa i paliatywna (łączna kwota w konkursie wyniosła 15,5 mln zł).
Badania mammograficzne, nauka samobadania piersi w ramach profilaktyki raka, ale też rehabilitacja i pomoc w powrocie na rynek pracy osobom po chorobie nowotworowej - to główne elementy dwóch programów, które zainaugurowało w sobotę (11.08) Białostockie Centrum Onkologii.
Białostockie Centrum Onkologii planuje utworzyć dwa nowe ośrodki dla pacjentów nie wymagających hospitalizacji.
Mają za sobą walkę z nowotworem – teraz nazywają siebie "onkotwardzielami" i pokazują, że z choroby można wyjść oraz realizować swoje pasje.