Radio Białystok | Wiadomości | Na Św. Górze Grabarce gromadzą się pielgrzymi z całej Polski
Na Św. Górę Grabarkę przybędą w piątek (17.08) pierwsze piesze pielgrzymki. Na święto Przemienienia Pańskiego do prawosławnego sanktuarium dotrą m.in. pątnicy z Sokółki, Bielska Podlaskiego, Jabłecznej oraz z Warszawy.
Najliczniejsza, licząca kilkuset pielgrzymów, białostocka pielgrzymka przybędzie w sobotę (18.08).
Na Górze Grabarce gromadzą się już wierni z całej Polski. Jeszcze dziś wieczorem wezmą oni udział w rozpoczynających się obchodach jutrzejszego święta Iwierskiej Ikony Matki Bożej. Kopia cudotwórczej ikony z Góry Atos została podarowana monasterowi 18 sierpnia 2000 roku przez atoskich mnichów. Wierni bardzo czczą tę ikonę, o czym świadczą liczne wota pozostawione przy obrazie. Iwierska ikona Bogurodzicy jest jedną z ważniejszych ikon monasteru na świętej Górze Grabarce.
Uroczystości święta Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce rozpoczną się w sobotę o 18:00. Przewodniczyć im będzie zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce - metropolita Sawa wraz ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej w Ameryce i Kanadzie - metropolitą Tichonem.
Z modlitwą na ustach i z wieloma intencjami osobistymi wyruszyli białostoccy pielgrzymi na św. Górę Grabarkę. 300 pątników idzie do prawosławnego sanktuarium, gdzie w sobotę i niedzielę (18-19.08) odbędą się uroczystości święta Przemieniania Pańskiego.
Ruszyły pierwsze prawosławne pielgrzymki na św. Górę Grabarkę koło Siemiatycz, do najważniejszego w kraju cerkiewnego sanktuarium. 18-19 sierpnia będzie tam obchodzone święto Przemienienia Pańskiego, gromadzące co roku tysiące wiernych.
Dzięki temu pielgrzymi mają łatwiej dostać się na św. Górę Grabarkę. Dodatkowe pociągi na uroczystości Przemienienia Pańskiego uruchamia podlaski oddział Przewozów Regionalnych dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.