Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze grupy pieszych pielgrzymów wędrują na Górę Grabarkę

Pierwsze grupy pieszych pielgrzymów wędrują na Górę Grabarkę

13.08.2018, 14:09, akt. 14:21

Ruszyły pierwsze prawosławne pielgrzymki na św. Górę Grabarkę koło Siemiatycz, do najważniejszego w kraju cerkiewnego sanktuarium. 18-19 sierpnia będzie tam obchodzone święto Przemienienia Pańskiego, gromadzące co roku tysiące wiernych.

Pielgrzymka białostocka na św. Górę Grabarkę przechodzi przez wieś Knorydy (16.08.2017). Fot. E. Ryżyk
Pielgrzymka białostocka na św. Górę Grabarkę przechodzi przez wieś Knorydy (16.08.2017). Fot. E. Ryżyk

Pielgrzymki z Warszawy i Jabłecznej

Od poniedziałku są w drodze pątnicy, którzy wyruszyli na Grabarkę z Warszawy i Jabłecznej. Obie pielgrzymki do sanktuarium dotrą 17 sierpnia.

Pielgrzymka stołeczna odbywa się po raz 16. Żeby ominąć uciążliwości związane z opuszczeniem Warszawy, jej uczestnicy wyszli rano z Wołomina. W pielgrzymce idzie ponad sto osób, kolejne mogą dołączyć na trasie, która w tym roku liczy około 130 km i wiedzie m.in. przez Węgrów, Repki i Drohiczyn.

Z Jabłecznej, gdzie znajduje się prawosławny klasztor św. Onufrego, na Grabarkę wyruszyli rano pielgrzymi z diecezji lubelsko-chełmskiej. Jest ona organizowana po raz 26. przez diecezjalne Bractwo Młodzieży Prawosławnej. Idzie w niej również ponad sto osób, które w ciągu pięciu dni przejdą około 100 km trasą m.in. przez Kostomłoty, Terespol, Janów Podlaski i Mielnik. Rokrocznie trasa nieco się różni, żeby noclegi nie wypadały w tych samych parafiach.

Tradycyjnie najwięcej pielgrzymów dotrze na Grabarkę z województwa podlaskiego, które jest uważane za centrum prawosławia w Polsce. Prawdopodobnie najdłuższą trasę do pokonania ma kilkadziesiąt osób, które w minioną niedzielę wyruszyły z Sokółki. W ciągu 6 dni przejdą około 170 km. Najliczniejsza będzie jak zwykle pielgrzymka z Białegostoku. Bierze w niej zawsze udział około 250 osób. Rozpocznie się we wtorek i potrwa do soboty.

Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka z małą cerkwią i żeńskim klasztorem jest uważana za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy nastąpiły cudowne uzdrowienia, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.

Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich tysiące, niektóre źródła mówią o nawet 10 tys. Krzyż ustawia każda grupa pielgrzymów, wiele osób zostawia też własne, niesione w różnych prywatnych intencjach.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach Związku Radzieckiego.

Tysiące wiernych i hierarchów z kraju i zagranicy gromadzą co roku dwudniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego. W tym roku wśród gości obchodów będzie zwierzchnik amerykańskiej Cerkwi prawosławnej metropolita Tichon. W minionych latach w uroczystościach Przemienienia Pańskiego na Grabarce brali udział m.in. patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl i patriarcha antiocheński Jan X.

Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uruchomione zostaną dodatkowe pociągi na uroczystości Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce

12.08.2018, 11:09

Dzięki temu pielgrzymi mają łatwiej dostać się na św. Górę Grabarkę. Dodatkowe pociągi na uroczystości Przemienienia Pańskiego uruchamia podlaski oddział Przewozów Regionalnych dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.



Setki prawosławnych wiernych w monasterze Supraślu

10.08.2018, 07:29

W prawosławnym klasztorze w Supraślu obchodzono w piątek główne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach.


Kajakowa pielgrzymka z Gródka do Supraśla

8.08.2018, 06:00

Około 40 osób wyruszyło w środę z Gródka w kajakowej pielgrzymce na uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej w Supraślu.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok