Radio Białystok | Wiadomości | Biolodzy z UwB dokonali niecodziennego odkrycia - znaleźli motyla monarchę
Niecodziennego odkrycia dokonali biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku. Na jednym z białostockich osiedli naukowcy znaleźli monarchę - jednego z najbardziej znanych motyli świata.
Każdej jesieni miliony tych owadów opuszczają północne rejony USA i Kanadę, po czym pokonują ponad 4 tys. km, by spędzić zimę w ciepłych górach Meksyku lub w Kalifornii.
Jak motyl znalazł się w Polsce? Wyjaśnia dr hab. Marcin Sielezniew z UwB, który znalazł rzadkiego motyla.
Serce chciałoby, żeby to była jakaś niezwykła, spektakularna migracja, żeby on się tutaj znalazł na skutek czynników naturalnych. Natomiast, niestety, sceptycyzm naukowy i doświadczenie raczej podpowiada inne rozwiązanie, że komuś ten motyl uciekł, lub też ten motyl został celowo wypuszczony. Nie wiem, czy jest legalne takie wypuszczenie tego gatunku w Polsce
- mówi Marcin Sielezniew.
To wyjątkowy gatunek motyli - podkreśla naukowiec.
- W Polsce nigdy nie był obserwowany naturalnie no i jest wyjątkowy z racji tych swoich spektakularnych wędrówek w Ameryce. Jeśli chodzi o zagrożenia dla naszej fauny, to nie ma żadnych, dlatego, że on nie konkuruje z naszymi gatunkami o pokarm, dlatego, że jego roślina żywicielska jest również rośliną obcą - dodaje badacz.
Dotychczas motyle monarchy obserwowane były w Europie w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Naukowiec z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku - z wyróżnieniem premiera. Krzysztof Szerenos otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską.
Kilka dni temu zwierzę widzieli funkcjonariusze Straży Granicznej koło przygranicznej Rudawki. W minioną sobotę (7.07) zaobserwowali także jego ślady na polsko-białoruskim pasie granicznym.
Gabriel Murawski - pochodzący z Suwałk astronom-amator - stał się współodkrywcą pozasłonecznej planety. To bardzo duże osiągnięcie, bo odkrywcami zostają zazwyczaj wyłącznie astronomowie zawodowi.