Radio Białystok | Wiadomości | WOAK zdigitalizował swoje archiwalia

WOAK zdigitalizował swoje archiwalia

8.07.2018, 11:33, akt. 11:59

Archiwalne nagrania dźwiękowe, filmy, fotografie, kronik dokumentujące podlaską kulturę ludową, tj. tradycyjne pieśni, obrzędy i zwyczaje - zdigitalizował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Opisywane teraz materiały od połowy sierpnia mają być dostępne w internecie.

Ponad 3 tys. archiwaliów zdigitalizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, źródło: www.woak.bialystok.pl
Ponad 3 tys. archiwaliów zdigitalizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, źródło: www.woak.bialystok.pl

Uchronić od zapomnienia kilkudziesięcioletnią historię kultury

Digitalizacja archiwów odbywa się w ramach projektu "Podlaskie zbiory cyfrowe", na który Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku otrzymał dofinansowanie z resortu kultury i samorządu województwa podlaskiego. Dzięki digitalizacji instytucja chce uchronić od zapomnienia kilkudziesięcioletnią historię kultury w regionie; materiały mają być też przydatne w celach edukacyjnych oraz badawczych dla muzykologów i etnografów.

Przenoszenie materiałów na wersję cyfrową trwało pół roku. Zdigitalizowano w sumie ponad 3 tys. archiwaliów i ponad 300 godzin nagrań audiowizualnych - powiedział koordynator projektu Damian Dworakowski z WOAK.

Zdigitalizowane zostały materiały z taśm szpulowych, kaset magnetofonowych, kaset wideo, fotografie, obiekty piśmiennicze jak ulotki, plakaty, kroniki czy afisze. Najstarsze archiwalia pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku.

Białostockie dożynki z 1973 roku czy wizyta papieża z 1991 roku

Wśród materiałów znajdują się nagrania m.in. z przeglądów pieśni wielkopostnych, folklorystycznych czy pogrzebowych. To też materiały z białostockich dożynek z 1973 roku czy pieśni wielkanocne, tzw. konopielki. Jest też nagranie wideo z wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku z 1991 roku. Zdigitalizowano również archiwum jednego z najdłużej działających amatorskich zespołów ludowych w północno-wschodniej Polsce - Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone", który w tym roku obchodzi swoje 65-lecie.

Damian Dworakowski powiedział, że najwięcej trudności przy digitalizacji sprawiły nagrania z kaset wideo i taśm szpulowych. Obraz i dźwięk utrwalony na tych nośnikach z biegiem lat miał coraz gorszą jakość. Dlatego - jak mówił - przenoszenie tych materiałów było najbardziej czasochłonne, bo pracowano m.in. nad czyszczeniem dźwięku.

Trwa opisywanie archiwaliów. Damian Dworakowski powiedział, że założeniem projektu jest nie tylko przeniesienie materiałów na wersję cyfrową, ale też stworzenie opisów do zdjęć i nagrań, tak by osoby to przeglądające mogły dowiedzieć się czegoś więcej o danym zdjęciu i danej imprezie.

"To ostatni moment, żeby zebrać te opisy od ludzi, którzy jeszcze pamiętają tamte wydarzenia" - dodał. Do opisywania zostali zaangażowani m.in. emerytowani pracownicy WOAK.

Od połowy sierpnia archiwa mają być dostępne w internecie

Opisy w większości mają być gotowe do połowy sierpnia; wtedy ruszy specjalna strona internetowa, na której będzie można zapoznać się ze zdigitalizowanym archiwum WOAK. Przedstawiciele Ośrodka będą zachęcać mieszkańców do tego, by przeglądając zbiory i natrafiając na zdjęcie czy nagranie, które pamiętają, przesłali o nich informacje. "Wtedy dodamy je do opisów; chcemy, żeby były one jak najszersze" - dodał.

Projekt "Podlaskie zbiory cyfrowe" jest realizowany w ramach ministerialnego programu "Kultura Cyfrowa". Wartość całego projektu to blisko 240 tys. zł. Jest on realizowany w partnerstwie z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedstawiciele instytucji i domów kultury z województwa podlaskiego rozmawiali o digitalizacji

28.06.2018, 16:29

Sami są już na finiszu, teraz wiedzą, którą zdobyli podczas tych działań, dzielą się z innymi. W Białymstoku przedstawiciele różnych instytucji i domów kultury z województwa podlaskiego rozmawiali o digitalizacji.


Ponad 3 tys. archiwaliów zdigitalizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

11.01.2018, 15:00

Ponad trzy tysiące archiwalnych nagrań dźwiękowych, filmów, fotografii, ale też kronik dokumentujących podlaską kulturę ludową: tradycyjne pieśni, obrzędy i zwyczaje zdigitalizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Materiały będą dostępne w internecie.


Digitalizacja XVI-wiecznych starodruków ze zbiorów Seminarium Duchownego w Białymstoku

3.01.2018, 07:40

Kilkanaście XVI-wiecznych ksiąg ze zbiorów Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku możemy już oglądać w internecie.


Białystok: Muzeum Podlaskie zdigitalizuje ok. 3 tys. eksponatów

26.07.2014, 14:21

Około 3 tys. eksponatów dotyczących wielokulturowej historii województwa podlaskiego, udostępni w internecie Muzeum Podlaskie w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok