Radio Białystok | Wiadomości | "Architektoniczne ewolucje. Między naturą a sztuką" w Galerii Arsenał Elektrownia
Czy możliwe jest wyhodowanie rośliny z fragmentu liścia lub łodygi? Pomysł takiego namnażania roślin zrodził się już ponad 100 lat temu, gdy zauważono, że tkanki roślinne są w stanie rosnąć na sztucznej pożywce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Do tematu wraca artysta Zbigniew Oksiuta, który w Galerii Arsenał Elektrownia prezentował "Architektoniczne ewolucje. Między naturą a sztuką".
Zainteresowania Zbigniewa Oksiuty nowymi obszarami architektury doprowadziły go do eksperymentów z materiałami organicznymi i poszukiwań w obszarze architektury biologicznej. Od połowy lat 70. ubiegłego wieku łączy doświadczenie obu tych dziedzin z badaniami prowadzonymi we współpracy z naukowcami różnych specjalności.
Wernisaż wystawy Zbigniewa Oksiuty odbył się w piątek (06.07).
Trzy niezależne realizacje i różne sposoby ujęcia tematu. Ale wspólny mianownik - Pałac Branickich w oczach obcego. Tak Galeria Arsenał pokazuje najsłynniejszą budowlę naszego miasta.
Powstała ponad sto lat temu i była pierwszym wielkim zakładem Białegostoku. Elektrownia w Białymstoku miała dostarczać energię do istniejących wtedy zakładów włókienniczych i oświetlać miasto.
Celem prezentacji, na którą składają się zarówno wątki historyczne, jak i współczesne, jest zbadanie znaczenia budynku starej elektrowni w kontekście rozwoju miasta.