Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku podsumowano kolejną edycję unijnego "Programu dla szkół"
Ponad 4,5 mln porcji owoców i warzyw dostali w minionym roku szkolnym podlascy uczniowie. Oprócz tego - około 4 milionów porcji mleka i produktów mlecznych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Białymstoku podsumowano tegoroczną edycję unijnego "Programu dla szkół". Skierowany jest do uczniów podstawówek z klas I-V.
- Chodzi przede wszystkim o to, by już od najmłodszych lat uczyć dzieci zasad zdrowego żywienia - mówi zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku Henryk Dębowski. - Być może jest to jakaś alternatywa dla sklepików. Ma wprowadzić trwałe zmiany w nawykach żywieniowych dzieci. Od pierwszej klasy trzeba uczyć zdrowego trybu życia - dodaje Henryk Dębowski.
Dietetyk dziecięcy Zuzanna Kłos radzi z kolei, by rozmawiać z dziećmi o jedzeniu i tłumaczyć jakie korzyści daje jedzenie owoców i warzyw. Mówi też, że najlepiej różnicować to, co wkładamy dzieciom do śniadaniówek. Warto np. w weekend poświęcić trochę czasu i - razem z dzieckiem - zaplanować drugie śniadania na cały tydzień.
W minionym roku szkolnym w "Programie dla szkół" brało udział ok. 350 placówek w województwie podlaskim.
Ponad połowa Polaków uważa, że dieta jest jednym z najważniejszych działań, które możemy podjąć, żeby poprawić stan zdrowia. Mimo to ciągle jemy za mało ryb, ryżu, kasz oraz owoców i warzyw - wynika z danych CBOS-u.
Chociaż wciąż w ich diecie króluje pizza i kebab, to okazuje się, że młodzież ciągnie do gotowania. W Suwałkach, nie pierwszy już raz, znany szef kuchni Marcin Budynek dzielił się z uczniami Zespołu Szkół nr 4 swoją pasją i wiedzą.
Jakie odżywianie i styl życia mogą nam pomóc zachować zdrowie i dobre samopoczucie, o tym mówi dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska, kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.