Radio Białystok | Wiadomości | Poszukiwali prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej – młodzież odebrała nagrody w Białymstoku
Ich zadaniem było napisanie pracy, która byłaby poszukiwaniem prawdy o zbrodni katyńskiej, katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem i Obławie Augustowskiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Po raz piąty w Białymstoku wręczono nagrody w wojewódzkim konkursie "By czas nie zaćmił i niepamięć" organizowanym przez wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.
Jak mówił w swoim przemówieniu do młodzieży, wszystkie te trzy wydarzenia łączy jedno – brak jednoznacznej wiedzy o tym, co naprawdę zaszło. Wiceminister wskazywał, że przez długie lata o Katyniu przekazywano kłamstwa, katastrofa pod Smoleńskiem także nie doczekała się pełnego wyjaśnienia, podobnie jak temat Obławy Augustowskiej, której badanie utknęło w martwym punkcie z powodu postawy Rosji, która nie zgadza się na otwarcie archiwów dla badaczy.
Jak mówi jeden z laureatów – największym wyzwaniem było zgłębienie tematu wypadku samolotu oraz Obławy Augustowskiej. Głównie z powodu braku jednoznacznych informacji. Dodał jednak, że z jego punktu widzenia wszystkie trzy wydarzenia (zbrodnia Katyńska, katastrofa pod Smoleńskiem oraz Obława Augustowska) łączy wspólny mianownik – postawa Rosji, która rzutuje na obecnych stosunkach Polski z Kremlem.
W tym roku po raz pierwszy konkurs współorganizowało Podlaskie Kuratorium Oświaty. Swoje prace zgłosiło 75 uczniów z 27 szkół z regionu.
Pisali o Katyniu, Obławie Augustowskiej i Smoleńsku - najlepsi otrzymali nagrody. W konkursie historyczno-literackim "By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej" wzięło udział 75 uczniów z 27 szkół.
Pierwszy w Suwałkach pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej powstanie w mieście w przyszłym roku. Zamiast planowanej wcześniej instalacji przestrzennej, będzie to blisko 4-metrowy monument z brązu.
Dostępny dotąd jedynie elektronicznie katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej, który ma służyć miłośnikom miasta i turystom, został wydany w formie książkowej. Nakład to pół tysiąca egzemplarzy.
Z inicjatywy Rodziny Katyńskiej w Białymstoku odsłonięty został w czwartek (13.04) Krzyż Katyński, którego budowę sfinansowało miasto w ramach budżetu obywatelskiego. Będzie on dopełnieniem istniejącego już od 17 lat Pomnika Katyńskiego.
Po raz piąty można się zgłaszać do wojewódzkiego konkursu historyczno-literackiego "By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej".