Radio Białystok | Wiadomości | Jarosław Gowin: Uniwersytety Trzeciego Wieku to sposób na aktywizację seniorów
Uniwersytety Trzeciego Wieku to jeden ze sposobów na aktywizację seniorów, ale także wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia - mówił w Zabielu koło Kolna wicepremier Jarosław Gowin.
Uniwersytety mogą liczyć na systemowe wsparcie rządu.
- Wspieramy poprzez system grantów. Do tej pory zorganizowaliśmy dwa konkursy w których wyłoniliśmy 16 operatorów. W każdym województwie jest organizacja, która tworzy nowe, też wspiera dotychczas istniejące Uniwersytety Trzeciego Wieku. Natomiast już w tej chwili podległe mi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zorganizowało kolejny konkurs. To już będzie finalna wersja - mówił Jarosław Gowin.
Dzięki Uniwersytetom Trzeciego Wieku seniorzy nie zamykają się w czterech ścianach domu. A ich wiedza może być wykorzystana.
- W seniorach tkwi ogromny, wciąż jeszcze niewykorzystany potencjał. Poprzez takie inicjatywy jak Uniwersytety Trzeciego Wieku staramy się aktywizować te osoby. Bo przecież one często są w swoim środowisku, w swoich rodzinach dużymi autorytetami. Tą wiedzą, doświadczeniami, nowymi przemyśleniami będą dzielić się z dziećmi, wnukami, czasami prawnukami - dodał Jarosław Gowin.
W Gminie Kolno z zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku korzysta 40 osób. Samorząd dostał na ten cel dotację w wysokości 30 tysięcy złotych.
Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Białymstoku - jak oceniają ją podlascy politycy? Reforma szkolnictwa wyższego - czy polegną mniejsze uczelnie?
7,2 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na realizację programu rozwoju.
"Wiemy, że możliwość studiowania na białostockiej filii uniwersytetu, często dla tych młodych Polaków, to jest jedyna szansa na zdobycie wyższego wykształcenia".
Rozwój uczelni zawodowych zapowiedział w Suwałkach Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. W miejscowej PWSZ spotkał się z pracownikami oraz studentami, a potem z dziennikarzami. Jak stwierdził, polskich uczelni nie można dzielić na lepsze - akademickie i gorsze - zawodowe.